event burgee venue burgee

Easter Egg 2024

Corinthian Otters

Results are provisional as of 23:37 on April 15, 2024

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Fast LASER RADIAL 209957   Nathan Flynn   1154 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Fast LASER 4.7 200520   Amelia Kilgour   1213 (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
3rd Fast LASER 4.7 172147   Charlie Rawling   1213 (3.0) 3.0 3.0 9.0 6.0
4th Fast LASER RADIAL 14   Haydon Gilmore   1154 (4.0) 4.0 4.0 12.0 8.0
5th Fast LASER RADIAL 189090   Florence Fisher   1154 (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0 12.0

Optimist Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Optimist OPTIMIST 5502   Freddie Barnes   1628 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Optimist OPTIMIST 6312   Poppy Clark   1628 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Optimist OPTIMIST 4701   Beatrice Long   1628 2.0 5.0 7.0 7.0
4th Optimist OPTIMIST 6425   Mia Tolhurst   1628 4.0 3.0 7.0 7.0
5th Optimist OPTIMIST 4520   Angus MacNeill   1628 6.0 4.0 10.0 10.0
6th Optimist OPTIMIST 4790   Molly Mears   1628 7.0 6.0 13.0 13.0
7th Optimist OPTIMIST 5015   Zachary Morgan   1628 5.0 10.0 DNC 15.0 15.0
8th Optimist OPTIMIST 151   Lilia Venkat   1628 8.0 10.0 DNF 18.0 18.0
9th Optimist OPTIMIST 5215       1628 10.0 DNF 10.0 DNC 20.0 20.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Slow CADET 9243   Emily Buckley Isla Kennedy 1440 (2.0) 1.5 1.0 4.5 2.5
2nd Slow CADET 9027   George Corrigan Jessica Wright 1440 1.0 (6.0) 2.0 9.0 3.0
3rd Slow CADET 9576   Sammy Buckley Orla Bowd 1440 (6.0) 3.0 3.0 12.0 6.0
4th Slow CADET 9380   Joseph Bowd Archie Hutcheon 1440 (7.0) 1.5 5.0 13.5 6.5
5th Slow RS TERA PRO 1918   Sebastion Warren   1364 4.0 4.0 (12.0 DNC) 20.0 8.0
6th Slow CADET 9156   Matthew Corrigan Gracie Jones 1440 (5.0) 5.0 4.0 14.0 9.0
7th Slow RS TERA PRO 2198   Eva Kennedy   1364 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 27.0 15.0
8th Slow RS TERA SPORT No Num       1445 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 24.0
8th Slow TOPPER 60       1369 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 24.0
8th Slow TOPPER 47615       1369 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 24.0
8th Slow TOPPER No Num       1369 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 24.0

R1 - Fast Fleet - 13/04/2024 at 10.20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast LASER RADIAL 209957   Nathan Flynn   1154 10:50:14 0.15.14 0.13.12 1.0
2 Fast LASER 4.7 200520   Amelia Kilgour   1213 10:51:15 0.16.15 0.13.24 2.0
3 Fast LASER 4.7 172147   Charlie Rawling   1213 10:52:25 0.17.25 0.14.22 3.0
4 Fast LASER RADIAL 14   Haydon Gilmore   1154 10:51:45 0.16.45 0.14.31 4.0
5 Fast LASER RADIAL 189090   Florence Fisher   1154   DNF   6.0

R2 - Fast Fleet - 13/04/2024 at 11.13.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.23.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast LASER RADIAL 209957   Nathan Flynn   1154 11:39:11 0.16.11 0.14.01 1.0
2 Fast LASER 4.7 200520   Amelia Kilgour   1213 11:40:41 0.17.41 0.14.35 2.0
3 Fast LASER 4.7 172147   Charlie Rawling   1213 11:41:01 0.18.01 0.14.51 3.0
4 Fast LASER RADIAL 14   Haydon Gilmore   1154 11:41:04 0.18.04 0.15.39 4.0
5 Fast LASER RADIAL 189090   Florence Fisher   1154   DNC   6.0

R3 - Fast Fleet - 13/04/2024 at 11.55.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.00.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast LASER RADIAL 209957   Nathan Flynn   1154 12:10:10 0.10.10 0.08.49 1.0
2 Fast LASER 4.7 200520   Amelia Kilgour   1213 12:11:29 0.11.29 0.09.28 2.0
3 Fast LASER 4.7 172147   Charlie Rawling   1213 12:13:27 0.13.27 0.11.05 3.0
4 Fast LASER RADIAL 14   Haydon Gilmore   1154 12:13:18 0.13.18 0.11.32 4.0
5 Fast LASER RADIAL 189090   Florence Fisher   1154   DNC   6.0

R1 - Optimist Fleet - 13/04/2024 at 10.20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.20.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist OPTIMIST 5502   Freddie Barnes   1628 1 1.0
2 Optimist OPTIMIST 4701   Beatrice Long   1628 2 2.0
3 Optimist OPTIMIST 6312   Poppy Clark   1628 3 3.0
4 Optimist OPTIMIST 6425   Mia Tolhurst   1628 4 4.0
5 Optimist OPTIMIST 5015   Zachary Morgan   1628 5 5.0
6 Optimist OPTIMIST 4520   Angus MacNeill   1628 6 6.0
7 Optimist OPTIMIST 4790   Molly Mears   1628 7 7.0
8 Optimist OPTIMIST 151   Lilia Venkat   1628 8 8.0
9 Optimist OPTIMIST 5215       1628 DNF 10.0

R2 - Optimist Fleet - 13/04/2024 at 11.13.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.13.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Optimist OPTIMIST 5502   Freddie Barnes   1628 1 1.0
2 Optimist OPTIMIST 6312   Poppy Clark   1628 2 2.0
3 Optimist OPTIMIST 6425   Mia Tolhurst   1628 3 3.0
4 Optimist OPTIMIST 4520   Angus MacNeill   1628 4 4.0
5 Optimist OPTIMIST 4701   Beatrice Long   1628 5 5.0
6 Optimist OPTIMIST 4790   Molly Mears   1628 6 6.0
7 Optimist OPTIMIST 5015   Zachary Morgan   1628 DNC 10.0
7 Optimist OPTIMIST 151   Lilia Venkat   1628 DNF 10.0
7 Optimist OPTIMIST 5215       1628 DNC 10.0

R3 - Optimist Fleet - 13/04/2024 at 11.55.00

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Optimist OPTIMIST 5502   Freddie Barnes   1628    
  Optimist OPTIMIST 6312   Poppy Clark   1628    
  Optimist OPTIMIST 4701   Beatrice Long   1628    
  Optimist OPTIMIST 6425   Mia Tolhurst   1628    
  Optimist OPTIMIST 4520   Angus MacNeill   1628    
  Optimist OPTIMIST 4790   Molly Mears   1628    
  Optimist OPTIMIST 5015   Zachary Morgan   1628    
  Optimist OPTIMIST 151   Lilia Venkat   1628    
  Optimist OPTIMIST 5215       1628    

R1 - Slow Fleet - 13/04/2024 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.25.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow CADET 9027   George Corrigan Jessica Wright 1440 10:48:42 0.13.42 0.09.31 1.0
2 Slow CADET 9243   Emily Buckley Isla Kennedy 1440 10:48:49 0.13.49 0.09.36 2.0
3 Slow RS TERA PRO 2198   Eva Kennedy   1364 10:48:50 0.13.50 0.10.09 3.0
4 Slow RS TERA PRO 1918   Sebastion Warren   1364 10:48:55 0.13.55 0.10.12 4.0
5 Slow CADET 9156   Matthew Corrigan Gracie Jones 1440 10:49:54 0.14.54 0.10.21 5.0
6 Slow CADET 9576   Sammy Buckley Orla Bowd 1440 10:50:33 0.15.33 0.10.48 6.0
7 Slow CADET 9380   Joseph Bowd Archie Hutcheon 1440 10:52:55 0.17.55 0.12.27 7.0
8 Slow RS TERA SPORT No Num       1445   DNF   12.0
8 Slow TOPPER 60       1369   DNF   12.0
8 Slow TOPPER 47615       1369   DNF   12.0
8 Slow TOPPER No Num       1369   DNF   12.0

R2 - Slow Fleet - 13/04/2024 at 11.13.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.18.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow CADET 9243   Emily Buckley Isla Kennedy 1440 11.41.17 0.23.17 0.16.10 1.5
1 Slow CADET 9380   Joseph Bowd Archie Hutcheon 1440 11:41:17 0.23.17 0.16.10 1.5
3 Slow CADET 9576   Sammy Buckley Orla Bowd 1440 11:43:01 0.25.01 0.17.22 3.0
4 Slow RS TERA PRO 1918   Sebastion Warren   1364 11:41:59 0.23.59 0.17.35 4.0
5 Slow CADET 9156   Matthew Corrigan Gracie Jones 1440 11:45:56 0.27.56 0.19.24 5.0
6 Slow CADET 9027   George Corrigan Jessica Wright 1440 11:46:00 0.28.00 0.19.27 6.0
7 Slow RS TERA PRO 2198   Eva Kennedy   1364   DNC   12.0
7 Slow RS TERA SPORT No Num       1445   DNC   12.0
7 Slow TOPPER 60       1369   DNC   12.0
7 Slow TOPPER 47615       1369   DNC   12.0
7 Slow TOPPER No Num       1369   DNC   12.0

R3 - Slow Fleet - 13/04/2024 at 11.55.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.55.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow CADET 9243   Emily Buckley Isla Kennedy 1440 12:10:51 0.15.51 0.11.00 1.0
2 Slow CADET 9027   George Corrigan Jessica Wright 1440 12:12:32 0.17.32 0.12.11 2.0
3 Slow CADET 9576   Sammy Buckley Orla Bowd 1440 12:14:06 0.19.06 0.13.16 3.0
4 Slow CADET 9156   Matthew Corrigan Gracie Jones 1440 12:14:47 0.19.47 0.13.44 4.0
5 Slow CADET 9380   Joseph Bowd Archie Hutcheon 1440 12:18:27 0.23.27 0.16.17 5.0
6 Slow RS TERA PRO 1918   Sebastion Warren   1364   DNC   12.0
6 Slow RS TERA PRO 2198   Eva Kennedy   1364   DNC   12.0
6 Slow RS TERA SPORT No Num       1445   DNC   12.0
6 Slow TOPPER 60       1369   DNC   12.0
6 Slow TOPPER 47615       1369   DNC   12.0
6 Slow TOPPER No Num       1369   DNC   12.0



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com