event burgee venue burgee

Burnham Dinghy Sunday Summer Series 2024

BSC, CSC, RBYC and RCYC

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Race 7
07/07/24
Race 8
07/07/24
Race 9
14/07/24
Race 10
14/07/24
Total Nett
1st   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 1 1 (2) 1 5 3
2nd   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 2 2 (5) 2 11 6
3rd   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 1 3 66 35
4th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213 Upset & Disappointed 179051
Lucie Prior
Otter/U18 Otter 4 3 (31 DNC) 31 DNC 69 38
5th   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 3 5 70 39
6th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 3 5 OSA (31 DNC) 31 DNC 70 39
7th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   220517
Nick Hutton Penman
Adult BSC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 4 4 70 39
8th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 5 4 (31 DNC) 31 DNC 71 40
9th   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 6 6 74 43
10th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   217731
Hayden Gilmore
Otter/U18 Otter (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   200520
Amelia Kilgour
Otter/U18 Otter (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   BLAZE 1033 Soapdish 836
Trevor Bawden
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   192453
Charlie Matthews
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93
10th   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Helms Angel 133339
Andy Dodd
Adult BSC, RBYC (31 DNC) 31 DNC 31 DNC 31 DNC 124 93

Races 1, 2, 3, & 4 not sailed
...

Race 7 - 07/07/24 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:20, Course: ∀, Wind dir: N, Ave wind: F 4
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:20 10:59:46 0:39:46 2 0:34:28 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:20 11:01:34 0:41:34 2 0:36:01 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 10:20 11:01:39 0:41:39 2 0:36:06 3
4   ILCA 4 / Laser 4.7 1213 Upset & Disappointed 179051
Lucie Prior
Otter/U18 Otter 10:20 11:05:05 0:45:05 2 0:37:10 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 10:20 11:03:32 0:43:32 2 0:37:43 5
6   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   220517
Nick Hutton Penman
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     31
6   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     31
6   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   217731
Hayden Gilmore
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   200520
Amelia Kilgour
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     31
6   BLAZE 1033 Soapdish 836
Trevor Bawden
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   192453
Charlie Matthews
Adult RCYC     DNC     31
6   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Helms Angel 133339
Andy Dodd
Adult BSC, RBYC     DNC     31

Race 8 - 07/07/24 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:13, Course: ∀, Wind dir: N, Ave wind: F 4
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:13 11:49:29 0:36:29 2 0:31:37 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:13 11:51:55 0:38:55 2 0:33:43 2
3   ILCA 4 / Laser 4.7 1213 Upset & Disappointed 179051
Lucie Prior
Otter/U18 Otter 11:13 11:57:08 0:44:08 2 0:36:23 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 11:13 11:58:22 0:45:22 2 0:39:19 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     OSA     5
6   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   220517
Nick Hutton Penman
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     31
6   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     31
6   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   217731
Hayden Gilmore
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   200520
Amelia Kilgour
Otter/U18 Otter     DNC     31
6   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     31
6   BLAZE 1033 Soapdish 836
Trevor Bawden
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   192453
Charlie Matthews
Adult RCYC     DNC     31
6   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     31
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Helms Angel 133339
Andy Dodd
Adult BSC, RBYC     DNC     31

Race 9 - 14/07/24 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:26, Wind dir: W
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:26 11:04:10 0:38:10   0:34:38 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:26 11:06:39 0:40:39   0:35:14 2
3   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC 10:26 11:05:38 0:39:38   0:37:56 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   220517
Nick Hutton Penman
Adult BSC, RCYC 10:26 11:10:16 0:44:16   0:38:22 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:26 11:10:30 0:44:30   0:38:34 5
6   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC 10:26 11:10:17 0:44:17   0:40:11 6
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213 Upset & Disappointed 179051
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     31
7   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     31
7   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   217731
Hayden Gilmore
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   200520
Amelia Kilgour
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     31
7   BLAZE 1033 Soapdish 836
Trevor Bawden
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   192453
Charlie Matthews
Adult RCYC     DNC     31
7   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Helms Angel 133339
Andy Dodd
Adult BSC, RBYC     DNC     31

Race 10 - 14/07/24 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:25 12:12:31 0:47:31   0:41:11 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:25 12:13:35 0:48:35   0:42:06 2
3   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:25 12:11:41 0:46:41   0:42:22 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   220517
Nick Hutton Penman
Adult BSC, RCYC 11:25 12:15:49 0:50:49   0:44:02 4
5   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC 11:25 12:11:14 0:46:14   0:44:15 5
6   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC 11:25 12:14:18 0:49:18   0:44:44 6
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213 Upset & Disappointed 179051
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     31
7   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     31
7   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   217731
Hayden Gilmore
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   200520
Amelia Kilgour
Otter/U18 Otter     DNC     31
7   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     31
7   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     31
7   BLAZE 1033 Soapdish 836
Trevor Bawden
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   192453
Charlie Matthews
Adult RCYC     DNC     31
7   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     31
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Helms Angel 133339
Andy Dodd
Adult BSC, RBYC     DNC     31

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 31
OSA  5



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com