event burgee venue burgee

Burnham Dinghy Sunday Spring Series 2024

BSC, CSC, RBYC and RCYC

Overall

Sailed: 16, Discards: 4, To count: 12, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Race 5
14/04/24
Race 6
14/04/24
Race 7
21/04/24
Race 8
21/04/24
Race 9
28/04/24
Race 10
28/04/24
Race 11
05/05/24
Race 12
05/05/24
Race 13
12/05/24
Race 14
12/05/24
Race 15
19/05/24
Race 16
19/05/24
Race 17
02/06/24
Race 18
02/06/24
Race 19
09/06/24
Race 20
09/06/24
Total Nett
1st   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC (4) 3 1.3 OOD 1.3 OOD 1 1 (25 DNC) (25 DNC) 1 1 1 1 (4) 1 1.3 OOD 1.3 OOD 73.2 15.2
2nd   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC (7) (8) 1 1 2 3 (25 DNC) (25 DNC) 6 5 3 3 1 4 2.9 OOD 2.9 OOD 99.8 34.8
3rd   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC (5) 4 3 2 3.5 4 1 4 2 4 (6) 4 (8) (6) 3.2 OOD 3.2 OOD 62.9 37.9
4th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter (25 DNC) (25 DNC) 5 5 5 7 RET 5 6 (10) 10 7 5 6.5 8 9 RET (25 DNC) 163.5 78.5
5th   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 3 5 2 3 3.5 2 (25 DNC) (25 DNC) 5 2 (25 DNC) (25 DNC) 2 2 25 DNC 25 DNC 179.5 79.5
6th   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 9.5 6 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 3 2 10.2 OOD 10.2 OOD 4 7 10.2 OOD 10.2 OOD 25 DNC 25 DNC 222.3 122.3
7th   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 11 10 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 11 11 5 6 9 9 9 RET 25 DNC 256 156
8th   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 9.5 11 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 6 5 9 9 25 DNC 25 DNC 6.5 10 25 DNC 25 DNC 266 166
9th   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 6 7 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 3 3 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 4 2 275 175
10th   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC (25 DNC) (25 DNC) 4 4 6 7 RET (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 3 5 25 DNC 25 DNC 279 179
11th   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC 2 1 15.7 OOD 15.7 OOD (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 2 2 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 288.4 188.4
12th   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC 1 2 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 1 3 307 207
13th   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 7 7 25 DNC 25 DNC 5 3 25 DNC 25 DNC 322 222
14th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 4 3 8 8 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 323 223
15th   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC 8 9 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 4 6 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 327 227
16th   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 2 1 353 253
17th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 2 1 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 353 253
18th   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 3 4 357 257
19th   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 10 7 25 DNC 25 DNC 367 267
20th   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 9 RET 25 DNC 384 284
20th   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 9 RET 25 DNC 384 284
22nd   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC (25 DNC) 12 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 387 287
23rd   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC 12 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 387 287
24th   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 OOD 25 OOD 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 400 300

Races 1, 2, 3, & 4 not sailed
...

Race 5 - 14/04/24 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:25, Course: ∀
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC 10:25 11:02:47 0:37:47   0:36:35 1
2   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC 10:25 11:02:52 0:37:52   0:36:39 2
3   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:25 11:06:40 0:41:40   0:37:49 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:25 11:10:48 0:45:48   0:39:41 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:25 11:11:24 0:46:24   0:40:12 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 10:25 11:12:04 0:47:04   0:40:47 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 10:25 11:12:06 0:47:06   0:40:49 7
8   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC 10:25 11:08:43 0:43:43   0:41:38 8
9   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 10:25 11:14:38 0:49:38   0:43:01 9.5
9   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 10:25 11:12:24 0:47:24   0:43:01 9.5
11   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 10:25 11:12:39 0:47:39   0:43:14 11
12   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC 10:25 11:29:23 1:04:23   0:45:59 12
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
13   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
13   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 6 - 14/04/24 at 11:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: ∀
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC 11:25 12:02:11 0:37:11   0:36:00 1
2   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC 11:25 12:02:13 0:37:13   0:36:02 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:25 12:07:24 0:42:24   0:36:45 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:25 12:07:37 0:42:37   0:36:56 4
5   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:25 12:05:53 0:40:53   0:37:06 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 11:25 12:10:18 0:45:18   0:39:15 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 11:25 12:10:39 0:45:39   0:39:33 7
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 11:25 12:10:40 0:45:40   0:39:34 8
9   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC 11:25 12:06:57 0:41:57   0:39:57 9
10   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 11:25 12:10:37 0:45:37   0:41:24 10
11   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 11:25 12:12:23 0:47:23   0:43:00 11
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC 11:25 12:50:31 1:25:31   1:14:06 12
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
13   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 7 - 21/04/24 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:25, Course: ∀, Wind dir: N, Ave wind: F 4
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 10:25 10:50:20 0:25:20   0:21:57 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC     OOD     1.3
3   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:25 10:50:09 0:25:09   0:22:49 2
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:25 10:52:17 0:27:17   0:23:39 3
5   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC 10:25 10:50:55 0:25:55   0:24:47 4
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 10:25 10:54:43 0:29:43   0:25:45 5
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     OOD     15.7
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
8   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 8 - 21/04/24 at 11:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Course: ∀, Wind dir: N, Ave wind: F 4
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 11:05 11:28:54 0:23:54   0:20:43 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC     OOD     1.3
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:05 11:29:23 0:24:23   0:21:08 2
4   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:05 11:28:51 0:23:51   0:21:39 3
5   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC 11:05 11:29:06 0:24:06   0:23:02 4
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 11:05 11:56:00 0:51:00   0:44:12 5
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     OOD     15.7
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
8   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 9 - 28/04/24 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:20, Course: ∀, Wind dir: W, Ave wind: F 4-6
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:20 10:52:05 0:32:05   0:27:48 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 10:20 10:53:23 0:33:23   0:28:56 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:20 10:53:47 0:33:47   0:29:16 3.5
3   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:20 10:52:15 0:32:15   0:29:16 3.5
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 10:20 10:56:15 0:36:15   0:31:25 5
6   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC 10:20 10:52:55 0:32:55   0:31:28 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
7   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     OOD     25

Race 10 - 28/04/24 at 11:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Course: ∀, Wind dir: W, Ave wind: F 4-6
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:05 11:19:48 0:14:48   0:12:49 1
2   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:05 11:19:53 0:14:53   0:13:30 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 11:05 11:21:19 0:16:19   0:14:08 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:05 11:21:39 0:16:39   0:14:26 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     RET     7
5   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     RET     7
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
7   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     OOD     25

Race 11 - 05/05/24 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00, Course: &x#2200, Wind dir: E, Ave wind: F 1-2
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:00 11:41:48 0:41:48   0:36:13 1
2   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter 11:00 11:44:18 0:44:18   0:36:31 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 11:00 11:43:53 0:43:53   0:38:02 3
4   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter 11:00 11:46:59 0:46:59   0:38:44 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 11:00 11:45:53 0:45:53   0:39:46 5
6   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 11:00 11:47:36 0:47:36   0:43:12 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
7   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 12 - 05/05/24 at 12:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:05, Course: &x#2200, Wind dir: E, Ave wind: F 1-2
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter 12:05 12:50:18 0:45:18   0:37:21 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 12:05 12:49:04 0:44:04   0:38:11 2
3   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter 12:05 12:51:34 0:46:34   0:38:23 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 12:05 12:49:33 0:44:33   0:38:36 4
5   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 12:05 12:49:50 0:44:50   0:40:41 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 12:05 12:53:03 0:48:03   0:41:38 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
7   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
7   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
7   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 13 - 12/05/24 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:20, Course: ∀, Wind dir: E, Ave wind: F 2-4
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:20 10:54:03 0:34:03   0:29:30 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:20 10:54:50 0:34:50   0:30:11 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 10:20 10:55:02 0:35:02   0:30:21 3
4   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC 10:20 10:52:08 0:32:08   0:30:36 4
5   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:20 10:53:44 0:33:44   0:30:37 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 10:20 10:55:32 0:35:32   0:30:47 6
7   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC 10:20 10:52:28 0:32:28   0:31:04 7
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter 10:20 10:58:17 0:38:17   0:31:34 8
9   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 10:20 10:56:05 0:36:05   0:32:45 9
10   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 10:20 10:58:08 0:38:08   0:33:03 10
11   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     OOD     10.2
12   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 10:20 10:57:12 0:37:12   0:33:45 11
13   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
13   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
13   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 14 - 12/05/24 at 11:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Course: ∀, Wind dir: E, Ave wind: F 2-4
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:05 11:56:28 0:51:28   0:44:36 1
2   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:05 11:54:35 0:49:35   0:45:00 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 11:05 11:57:09 0:52:09   0:45:11 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:05 11:57:46 0:52:46   0:45:44 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 11:05 11:58:18 0:53:18   0:46:11 5
6   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC 11:05 11:54:09 0:49:09   0:46:49 6
7   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC 11:05 11:54:12 0:49:12   0:47:05 7
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter 11:05 12:03:55 0:58:55   0:48:34 8
9   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 11:05 11:59:15 0:54:15   0:49:14 9
10   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 11:05 12:04:19 0:59:19   0:51:24 10
11   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     OOD     10.2
12   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 11:05 12:03:44 0:58:44   0:53:18 11
13   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
13   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
13   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
13   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
13   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 15 - 19/05/24 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:15
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:15 10:58:41 0:43:41   0:37:51 1
2   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC 10:15 10:56:22 0:41:22   0:40:03 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 10:15 11:01:23 0:46:23   0:40:12 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 10:15 11:05:50 0:50:50   0:44:03 4
5   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 10:15 11:03:42 0:48:42   0:44:12 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:15 11:09:01 0:54:01   0:46:48 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 10:15 11:10:54 0:55:54   0:48:26 7
8   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
8   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
8   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 16 - 19/05/24 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:18
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:18 11:58:24 0:40:24   0:35:01 1
2   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC 11:18 11:54:21 0:36:21   0:35:11 2
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 11:18 12:03:11 0:45:11   0:39:09 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:18 12:03:37 0:45:37   0:39:32 4
5   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 11:18 12:04:49 0:46:49   0:40:34 5
6   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 11:18 12:03:23 0:45:23   0:41:11 6
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC 11:18 12:07:24 0:49:24   0:42:48 7
8   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
8   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
8   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 17 - 02/06/24 at 10:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15, Course: ∀, Wind dir: NW, Ave wind: F 1-2
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 10:15 11:05:28 0:50:28 2 0:43:44 1
2   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:15 11:03:23 0:48:23 2 0:43:54 2
3   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC 10:15 11:01:17 0:46:17 2 0:44:15 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 10:15 11:06:51 0:51:51 2 0:44:56 4
5   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC 10:15 11:02:54 0:47:54 2 0:45:50 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 10:15 11:10:43 0:55:43 2 0:48:17 6.5
6   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 10:15 11:08:12 0:53:12 2 0:48:17 6.5
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 10:15 11:11:39 0:56:39 2 0:49:05 8
9   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 10:15 11:09:54 0:54:54 2 0:49:49 9
10   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter 10:15 11:00:10 0:45:10 1 1:14:28 10
11   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     OOD     10.2
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
12   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
12   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 18 - 02/06/24 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20, Course: ∀, Wind dir: NW, Ave wind: F 1-2
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC 11:20 11:58:13 0:38:13   0:33:07 1
2   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:20 11:57:08 0:37:08   0:33:42 2
3   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC 11:20 11:56:21 0:36:21   0:34:47 3
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC 11:20 12:01:02 0:41:02   0:35:33 4
5   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC 11:20 11:57:23 0:37:23   0:35:44 5
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC 11:20 12:01:19 0:41:19   0:35:48 6
7   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter 11:20 12:05:02 0:45:02   0:37:08 7
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter 11:20 12:04:32 0:44:32   0:38:35 8
9   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC 11:20 12:03:04 0:43:04   0:39:05 9
10   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC 11:20 12:03:27 0:43:27   0:39:26 10
11   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     OOD     10.2
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
12   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
12   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 19 - 09/06/24 at 10:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC 10:20 11:02:44 0:42:44   0:41:22 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC     OOD     1.3
3   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC 10:20 11:02:45 0:42:45   0:41:23 2
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     OOD     2.9
5   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC 10:20 11:08:21 0:48:21   0:43:52 3
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC     OOD     3.2
7   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 10:20 11:10:48 0:50:48   0:44:01 4
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     RET     9
8   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     RET     9
8   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     RET     9
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     RET     9
12   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     25
12   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
12   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
12   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
12   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
12   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
12   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
12   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Race 20 - 09/06/24 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Fleet Class PY Boat Name Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Adult/Otter Club Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   BLAZE 1033   874
Nick Tolhurst
Adult BSC, RCYC 11:20 12:02:52 0:42:52   0:41:30 1
2   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209087
James Hutton-Penman
Adult BSC, CSC, RCYC     OOD     1.3
3   ILCA 6 / Laser Radial 1154   209957
Nathan Flynn
Otter/U18 Otter 11:20 12:09:34 0:49:34   0:42:57 2
4   ILCA 6 / Laser Radial 1154   213598
Keith Gilmore
Adult BSC, RCYC     OOD     2.9
5   BLAZE 1033 Ekajati 834
Charlie Matthews
Adult BSC, RCYC 11:20 12:05:07 0:45:07   0:43:41 3
6   ILCA 6 / Laser Radial 1154   221487
Nick Peel
Adult BSC, RCYC     OOD     3.2
7   ILCA 7 / Laser 1102   156423
Nick Milton
Adult RCYC 11:20 12:08:18 0:48:18   0:43:50 4
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   189090
20995
Florence Fisher
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   161435
143
Nic Tolhurst
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Tic Toc 209958
Ant Law
Adult BSC, RBYC, RCYC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   166594
Richard Shepherd
Adult BSC     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102 Booger 108378
James Van Schagen
Adult BSC     DNC     25
8   RS200 1046   1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
Adult BSC     DNC     25
8   BLAZE 1033 Penny 854
Malcolm Hutchings
Adult BSC, RCYC     DNC     25
8   HADRON H2 1045   188
Robert Coyle
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219838
Ryan Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   BLAZE FIRE 1050   676
Alex Porteous
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   219833
Ralf Musto
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 4 / Laser 4.7 1213   216544
Rory Luddington
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 7 / Laser 1102   52426
Gavin Kemp
Adult RCYC     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154 Upset & Disappointed 143095
1
Lucie Prior
Otter/U18 Otter     DNC     25
8   ILCA 6 / Laser Radial 1154   132355
David Harris
Adult BSC, RBYC     DNC     25
8   Foxer 1400 Oh For Fox Sake 167
Nick Milton
Adult RCYC     DNC     25
8   BLAZE 1033   680
Jason Phelps
Adult RCYC     DNC     25

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 25
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com