Corinthian Otter Carnival Cup 2023

Royal Corinthian Yacht Club

Results are provisional as of 14:52 on September 30, 2023

Lasers Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Nett
1st Lasers ILCA 6 209957 Nathan Flynn   Corinthian Otters 1150 1 1 2 2
2nd Lasers ILCA 6 173352 Ethan Hague   Corinthian Otters 1150 2 2 4 4
3rd Lasers ILCA 6 185068 Arthur Sturmer     1150 3 5 8 8
4th Lasers ILCA 4 200520 Amelia Kilgour   Corinthian Otters 1210 6 3 9 9
5th Lasers ILCA 4 190531 Meghan Haynes   Corinthian Otters 1210 7 4 11 11
6th Lasers ILCA 6 137017 Lily Root     1150 4 7 11 11
7th Lasers ILCA 6 189090 Florence Fisher   Corinthian Otters 1150 5 6 11 11
8th Lasers ILCA 6 44 Luca Winfield     1150 8 8 16 16

Optimist Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Nett
1st Optimist OPTIMIST 5502 Freddie Barnes   Corinthian Otters 1635 1 1 2 2
2nd Optimist OPTIMIST 6425 Mia Tolhurst   Corinthian Otters 1635 3 3 6 6
3rd Optimist OPTIMIST 4790 Molly Mears   Corinthian Otters 1635 5 2 7 7
4th Optimist OPTIMIST 5215 Angus Long   Corinthian Otters 1635 2 6 8 8
5th Optimist OPTIMIST 4701 Beatrice Long     1635 4 4 8 8
6th Optimist OPTIMIST 5015 Zachary Morgan   Corinthian Otters 1635 7 5 12 12
7th Optimist OPTIMIST 5356 Lilia Venkat   Corinthian Otters 1635 6 7 13 13
8th Optimist OPTIMIST Dobby Indi Robinson   Corinthian Otters 1635 8 8 16 16

Slow Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Nett
1st Slow Handicap RS Tera Pro 941 Henry Jones     1364 2 1 3 3
2nd Slow Handicap RS Tera Pro 2198 Eva Kennedy     1364 1 2 3 3
3rd Slow Handicap Cadet 9027 George Corrigan Jessica Wright Corinthian Otters 1430 4 3 7 7
4th Slow Handicap Cadet 9243 Emily Buckley Isla Kennedy Corinthian Otters 1430 3 8 11 11
5th Slow Handicap Cadet 9156 Matthew Corrigan Sammy Buckley Corinthian Otters 1430 6 5 11 11
6th Slow Handicap Cadet 9214 Joslyn Berry Ingrid Bergfield   1430 8 4 12 12
7th Slow Handicap Cadet 9380 Joseph Boyd Amelia Boyd   1430 5 7 12 12
8th Slow Handicap TOPPER Topper Oscar Bergfeld     1369 7 6 13 13

R1 - Lasers Fleet - 30/09/2023 at 11.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Lasers ILCA 6 209957 Nathan Flynn   Corinthian Otters 1150 11.32.46 0.17.46 0.15.27 1
2 Lasers ILCA 6 173352 Ethan Hague   Corinthian Otters 1150 11.33.17 0.18.17 0.15.54 2
3 Lasers ILCA 6 185068 Arthur Sturmer     1150 11.33.19 0.18.19 0.15.56 3
4 Lasers ILCA 6 137017 Lily Root     1150 11.33.57 0.18.57 0.16.29 4
5 Lasers ILCA 6 189090 Florence Fisher   Corinthian Otters 1150 11.34.37 0.19.37 0.17.03 5
6 Lasers ILCA 4 200520 Amelia Kilgour   Corinthian Otters 1210 11.38.24 0.23.24 0.19.20 6
7 Lasers ILCA 4 190531 Meghan Haynes   Corinthian Otters 1210 11.39.43 0.24.43 0.20.26 7
8 Lasers ILCA 6 44 Luca Winfield     1150 11.41.08 0.26.08 0.22.43 8

R2 - Lasers Fleet - 30/09/2023 at 11.55

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Lasers ILCA 6 209957 Nathan Flynn   Corinthian Otters 1150 12.21.40 0.16.40 0.14.30 1
2 Lasers ILCA 6 173352 Ethan Hague   Corinthian Otters 1150 12.21.53 0.16.53 0.14.41 2
3 Lasers ILCA 4 200520 Amelia Kilgour   Corinthian Otters 1210 12.23.06 0.18.06 0.14.58 3
4 Lasers ILCA 4 190531 Meghan Haynes   Corinthian Otters 1210 12.23.09 0.18.09 0.15.00 4
5 Lasers ILCA 6 185068 Arthur Sturmer     1150 12.22.34 0.17.34 0.15.17 5
6 Lasers ILCA 6 189090 Florence Fisher   Corinthian Otters 1150 12.22.41 0.17.41 0.15.23 6
7 Lasers ILCA 6 137017 Lily Root     1150 12.23.00 0.18.00 0.15.39 7
8 Lasers ILCA 6 44 Luca Winfield     1150 12.23.04 0.18.04 0.15.43 8

R1 - Optimist Fleet - 30/09/2023 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 Optimist OPTIMIST 5502 Freddie Barnes   Corinthian Otters 1635 1 1
2 Optimist OPTIMIST 5215 Angus Long   Corinthian Otters 1635 2 2
3 Optimist OPTIMIST 6425 Mia Tolhurst   Corinthian Otters 1635 3 3
4 Optimist OPTIMIST 4701 Beatrice Long     1635 4 4
5 Optimist OPTIMIST 4790 Molly Mears   Corinthian Otters 1635 5 5
6 Optimist OPTIMIST 5356 Lilia Venkat   Corinthian Otters 1635 6 6
7 Optimist OPTIMIST 5015 Zachary Morgan   Corinthian Otters 1635 7 7
8 Optimist OPTIMIST Dobby Indi Robinson   Corinthian Otters 1635 8 8

R2 - Optimist Fleet - 30/09/2023 at 11.55

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.55
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 Optimist OPTIMIST 5502 Freddie Barnes   Corinthian Otters 1635 1 1
2 Optimist OPTIMIST 4790 Molly Mears   Corinthian Otters 1635 2 2
3 Optimist OPTIMIST 6425 Mia Tolhurst   Corinthian Otters 1635 3 3
4 Optimist OPTIMIST 4701 Beatrice Long     1635 4 4
5 Optimist OPTIMIST 5015 Zachary Morgan   Corinthian Otters 1635 5 5
6 Optimist OPTIMIST 5215 Angus Long   Corinthian Otters 1635 6 6
7 Optimist OPTIMIST 5356 Lilia Venkat   Corinthian Otters 1635 7 7
8 Optimist OPTIMIST Dobby Indi Robinson   Corinthian Otters 1635 8 8

R1 - Slow Handicap Fleet - 30/09/2023 at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap RS Tera Pro 2198 Eva Kennedy     1364 11.34.42 0.24.42 0.18.07 1
2 Slow Handicap RS Tera Pro 941 Henry Jones     1364 11.35.05 0.25.05 0.18.23 2
3 Slow Handicap Cadet 9243 Emily Buckley Isla Kennedy Corinthian Otters 1430 11.39.53 0.29.53 0.20.54 3
4 Slow Handicap Cadet 9027 George Corrigan Jessica Wright Corinthian Otters 1430 11.41.50 0.31.50 0.22.16 4
5 Slow Handicap Cadet 9380 Joseph Boyd Amelia Boyd   1430 11.43.24 0.33.24 0.23.21 5
6 Slow Handicap Cadet 9156 Matthew Corrigan Sammy Buckley Corinthian Otters 1430 11.43.28 0.33.28 0.23.24 6
7 Slow Handicap TOPPER Topper Oscar Bergfeld     1369 11.42.55 0.32.55 0.24.03 7
8 Slow Handicap Cadet 9214 Joslyn Berry Ingrid Bergfield   1430 11.47.06 0.37.06 0.25.57 8

R2 - Slow Handicap Fleet - 30/09/2023 at 11.55

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap RS Tera Pro 941 Henry Jones     1364 12.20.42 0.20.42 0.15.11 1
2 Slow Handicap RS Tera Pro 2198 Eva Kennedy     1364 12.20.47 0.20.47 0.15.14 2
3 Slow Handicap Cadet 9027 George Corrigan Jessica Wright Corinthian Otters 1430 12.23.57 0.23.57 0.16.45 3
4 Slow Handicap Cadet 9214 Joslyn Berry Ingrid Bergfield   1430 12.24.03 0.24.03 0.16.49 4
5 Slow Handicap Cadet 9156 Matthew Corrigan Sammy Buckley Corinthian Otters 1430 12.24.10 0.24.10 0.16.54 5
6 Slow Handicap TOPPER Topper Oscar Bergfeld     1369 12.23.17 0.23.17 0.17.00 6
7 Slow Handicap Cadet 9380 Joseph Boyd Amelia Boyd   1430 12.25.14 0.25.14 0.17.39 7
8 Slow Handicap Cadet 9243 Emily Buckley Isla Kennedy Corinthian Otters 1430 12.25.54 0.25.54 0.18.07 8

www.rcyc.co.uk
info@royalcorinthian.co.uk

www.rcyc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.6
www.sailwave.com