Corinthian Ottter Dinghy Spring Series

RCYC

Cadet Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Cadet CADET 9243 Emily Buckley Isla Kennedy 1430 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Cadet CADET 9456 Florence Fisher Rosa Tucker 1430 4.0 1.0 5.0 5.0
3rd Cadet CADET 9156 Matthew Corrigan Sammy Buckley 1430 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Cadet CADET 9380 Joseph Bowd Orla Bowd 1430 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Cadet CADET 9385 Joslyn Berry Ingrid Winfield 1430 6.0 5.0 11.0 11.0
6th Cadet CADET 9027 George Corrigan Jess Wright 1430 5.0 7.0 DNC 12.0 12.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 209957 Nathan Flynn   1210 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Fast Handicap ILCA 6 / Laser Radial 216391 Angus Beale   1150 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 173352 Ethan Hague   1210 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 23 Amelia Hague   1210 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 178228 Hayden Gilmour   1210 5.0 5.0 10.0 10.0
6th Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 No Luca Winfield   1210 6.0 6.0 12.0 12.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Slow Handicap RS TERA PRO 4334 Amelia Kilgour   1364 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie Rawling   1364 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Slow Handicap RS TERA PRO 2198 Eva Kennedy   1364 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Slow Handicap RS TERA SPORT 1918 Seb Warren   1445 4.0 5.0 DNC 9.0 9.0

R1 - Cadet Fleet - 20/05/2023 at 10:40

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10:45
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Cadet CADET 9243 Emily Buckley Isla Kennedy 1430 10:45 11:04:23 0:19:23 2 0:13:33 1.0
2 Cadet CADET 9156 Matthew Corrigan Sammy Buckley 1430 10:45 11:04:24 0:19:24 2 0:13:34 2.0
3 Cadet CADET 9380 Joseph Bowd Orla Bowd 1430 10:45 11:06:41 0:21:41 2 0:15:10 3.0
4 Cadet CADET 9456 Florence Fisher Rosa Tucker 1430 10:45 11:06:45 0:21:45 2 0:15:13 4.0
5 Cadet CADET 9027 George Corrigan Jess Wright 1430 10:45 11:10:21 0:25:21 2 0:17:44 5.0
6 Cadet CADET 9385 Joslyn Berry Ingrid Winfield 1430 10:45 11:11:56 0:26:56 2 0:18:50 6.0

R2 - Cadet Fleet - 20/05/2023 at 11:21

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 11:26
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Cadet CADET 9456 Florence Fisher Rosa Tucker 1430 11:26 11:45:44 0:19:44 2 0:13:48 1.0
2 Cadet CADET 9243 Emily Buckley Isla Kennedy 1430 11:26 11:46:38 0:20:38 2 0:14:26 2.0
3 Cadet CADET 9156 Matthew Corrigan Sammy Buckley 1430 11:26 11:46:57 0:20:57 2 0:14:39 3.0
4 Cadet CADET 9380 Joseph Bowd Orla Bowd 1430 11:26 11:46:59 0:20:59 2 0:14:40 4.0
5 Cadet CADET 9385 Joslyn Berry Ingrid Winfield 1430 11:26 11:48:41 0:22:41 2 0:15:52 5.0
6 Cadet CADET 9027 George Corrigan Jess Wright 1430     DNC     7.0

R1 - Fast Handicap Fleet - 20/05/2023 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 209957 Nathan Flynn   1210 10:40 11:07:05 0:27:05 4 0:22:23 1.0
2 Fast Handicap ILCA 6 / Laser Radial 216391 Angus Beale   1150 10:40 11:06:41 0:26:41 4 0:23:12 2.0
3 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 23 Amelia Hague   1210 10:40 11:09:06 0:29:06 4 0:24:03 3.0
4 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 173352 Ethan Hague   1210 10:40 11:09:52 0:29:52 4 0:24:41 4.0
5 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 178228 Hayden Gilmour   1210 10:40 11:06:57 0:26:57 3 0:29:42 5.0
6 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 No Luca Winfield   1210 10:40 11:06:59 0:26:59 3 0:29:44 6.0

R2 - Fast Handicap Fleet - 20/05/2023 at 11:21

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:21
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 209957 Nathan Flynn   1210 11:21 11:48:32 0:27:32 4 0:22:45 1.0
2 Fast Handicap ILCA 6 / Laser Radial 216391 Angus Beale   1150 11:21 11:47:33 0:26:33 4 0:23:05 2.0
3 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 173352 Ethan Hague   1210 11:21 11:49:56 0:28:56 4 0:23:55 3.0
4 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 23 Amelia Hague   1210 11:21 11:45:32 0:24:32 3 0:27:02 4.0
5 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 178228 Hayden Gilmour   1210 11:21 11:47:18 0:26:18 3 0:28:59 5.0
6 Fast Handicap ILCA 4 / Laser 4.7 No Luca Winfield   1210 11:21 11:47:54 0:26:54 3 0:29:39 6.0

R1 - Slow Handicap Fleet - 20/05/2023 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap RS TERA PRO 4334 Amelia Kilgour   1364 10:40 11:05:35 0:25:35 3 0:18:45 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2198 Eva Kennedy   1364 10:40 11:08:41 0:28:41 3 0:21:02 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie Rawling   1364 10:40 11:10:36 0:30:36 3 0:22:26 3.0
4 Slow Handicap RS TERA SPORT 1918 Seb Warren   1445 10:40 11:14:10 0:34:10 3 0:23:39 4.0

R2 - Slow Handicap Fleet - 20/05/2023 at 11:21

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:21
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap RS TERA PRO 4334 Amelia Kilgour   1364 11:21 11:47:39 0:26:39 3 0:19:32 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie Rawling   1364 11:21 11:48:23 0:27:23 3 0:20:05 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2198 Eva Kennedy   1364 11:21 11:51:59 0:30:59 3 0:22:43 3.0
4 Slow Handicap RS TERA SPORT 1918 Seb Warren   1445     DNC     5.0



Sailwave Scoring Software 2.29.6
www.sailwave.com