event burgee venue burgee

Dinghy Snow Globe 2023

RCYC Burnham-on-Crouch

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Race 1
11/11/23 10:05
Race 2
11/11/23 11:20
Race 3
18/11/23 10:30
Race 4
18/11/23 11:25
Race 5
25/11/23 10:30
Race 6
25/11/23 11:45
Race 7
02/12/23 10:35
Race 8
02/12/23 11:20
Race 9
09/12/23 11:15
Race 10
09/12/23 12:10
Total Nett
1st Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult (10) (3) 1 (29 DNC) 2 1 2 (5) 1 1 55 8
2nd Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult (2) (2) (3) 2 1 (4) 1 1 2 2 20 9
3rd Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 1 1 4 4 5 2 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 133 17
4th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 3 (6) 5 3 3 (11) (29 DNC) (29 DNC) 3 3 95 20
5th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult (6) (9) (6) 6 6 (10) 4 2 5 4 58 27
6th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 4 5 (29 DNC) (29 DNC) 7 5 3 3 (9 RET) (29 DNC) 123 27
7th Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult (29 DNC) (29 DNC) 2 1 19 RET 3 6 4 (29 DNC) (29 DNC) 151 35
8th Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult (18) (11) 7 5 (12) 6 5 8 (9 RET) 7 88 38
9th Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult (17) 8 8 7 (29 DNC) (29 DNC) 8 (9) 4 5 124 40
10th Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult (22) 10 9 8 (29 DNC) (29 DNC) (14.9 OOD) 14.9 OOD 6 6 148.8 53.9
11th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult 9 12 (29 DNC) (29 DNC) 8 8 19.1 OOD 19.1 OOD (29 DNC) (29 DNC) 191.2 75.2
12th Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult 12 4 (29 DNC) (29 DNC) 9 14 RET 19.4 OOD 19.4 OOD (29 DNC) (29 DNC) 193.8 77.8
13th Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child 8 18 (29 DNC) (29 DNC) 10 12 10 (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 203 87
14th Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child 25 NSC 15 (29 DNC) (29 DNC) 4 7 11 (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 207 91
15th Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult 16 14 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 9 6 29 DNC 29 DNC 219 103
16th Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child 21 21 11 11 RET 15 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 224 108
17th Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult 23 23 RET 10 9 16 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 226 110
18th Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult 19 13 (29 DNC) (29 DNC) 13 9 (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 228 112
19th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child 14 19 (29 DNC) (29 DNC) 11 (29 DNC) 13 RET (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 231 115
20th Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 7 7 29 DNC 29 DNC 246 130
21st Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult 13 7 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 252 136
22nd Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child 15 20 (29 DNC) (29 DNC) 14 (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 252 136
23rd Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child 5 16 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 253 137
24th Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult 7 17 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 256 140
25th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child 11 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 272 156
26th Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 19 RET 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 280 164
27th Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child 20 (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 281 165
28th Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) (29 DNC) 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 290 174

...

Race 1 - 11/11/23 at 10:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:05, Course: ∀
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 10:05 10:53:50 0:48:50 2 0:49:50 1
2 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 10:05 11:03:05 0:58:05 2 0:50:30 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 10:05 11:03:26 0:58:26 2 0:50:49 3
4 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 10:05 11:04:14 0:59:14 2 0:51:30 4
5 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child 10:05 11:08:01 1:03:01 2 0:52:05 5
6 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 10:05 11:05:20 1:00:20 2 0:52:28 6
7 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult 10:05 11:03:34 0:58:34 2 0:52:34 7
8 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child 10:05 11:08:59 1:03:59 2 0:52:53 8
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult 10:05 11:05:54 1:00:54 2 0:52:57 9
10 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 10:05 10:59:47 0:54:47 2 0:53:02 10
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child 10:05 11:07:08 1:02:08 2 0:54:02 11
12 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult 10:05 11:00:50 0:55:50 2 0:54:03 12
13 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult 10:05 11:00:51 0:55:51 2 0:54:04 13
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child 10:05 11:07:21 1:02:21 2 0:54:13 14
15 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child 10:05 11:08:35 1:03:35 2 0:55:17 15
16 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult 10:05 11:05:57 1:00:57 2 0:55:22 16
17 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 10:05 11:04:04 0:59:04 2 0:56:28 17
18 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 10:05 11:03:23 0:58:23 2 0:56:31 18
19 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult 10:05 11:04:31 0:59:31 2 0:56:54 19
20 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child 10:05 11:10:51 1:05:51 2 0:57:16 20
21 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child 10:05 11:10:53 1:05:53 2 0:58:24 21
22 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult 10:05 11:06:37 1:01:37 2 0:58:54 22
23 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult 10:05 11:11:29 1:06:29 2 1:00:23 23
24 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child     NSC     25
25 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult     DNC     29
25 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
25 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
25 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 2 - 11/11/23 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20, Course: ∀
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 11:20 12:21:02 1:01:02 2 1:02:17 1
2 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 11:20 12:33:21 1:13:21 2 1:03:47 2
3 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 11:20 12:26:32 1:06:32 2 1:04:24 3
4 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult 11:20 12:27:35 1:07:35 2 1:05:25 4
5 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 11:20 12:36:21 1:16:21 2 1:06:23 5
6 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 11:20 12:37:28 1:17:28 2 1:07:22 6
7 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult 11:20 12:29:39 1:09:39 2 1:07:25 7
8 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 11:20 12:31:59 1:11:59 2 1:08:49 8
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 11:20 12:39:32 1:19:32 2 1:09:10 9
10 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult 11:20 12:33:10 1:13:10 2 1:09:57 10
11 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 11:20 12:32:42 1:12:42 2 1:10:23 11
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult 11:20 12:41:32 1:21:32 2 1:10:54 12
13 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult 11:20 12:34:50 1:14:50 2 1:11:33 13
14 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult 11:20 12:40:28 1:20:28 2 1:13:05 14
15 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child 11:20 12:49:02 1:29:02 2 1:13:35 15
16 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child 11:20 12:50:02 1:30:02 2 1:14:24 16
17 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult 11:20 12:44:37 1:24:37 2 1:15:57 17
18 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child 11:20 12:52:47 1:32:47 2 1:16:41 18
19 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child 11:20 12:55:20 1:35:20 2 1:22:54 19
20 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child 11:20 12:57:03 1:37:03 2 1:24:23 20
21 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child 11:20 12:59:16 1:39:16 2 1:28:00 21
22 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult     RET     23
23 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult     DNC     29
23 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
23 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
23 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
23 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
23 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 3 - 18/11/23 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: ∀, Wind dir: SW, Ave wind: F 4-5
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 10:30 11:03:46 0:33:46 3 0:32:41 1
2 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult 10:30 11:04:50 0:34:50 3 0:33:43 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 10:30 11:11:11 0:41:11 3 0:35:49 3
4 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 10:30 11:06:16 0:36:16 3 0:37:00 4
5 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 10:30 11:13:02 0:43:02 3 0:37:25 5
6 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 10:30 11:14:04 0:44:04 3 0:38:19 6
7 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 10:30 11:09:38 0:39:38 3 0:38:22 7
8 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 10:30 11:11:48 0:41:48 3 0:39:58 8
9 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult 10:30 11:13:13 0:43:13 3 0:41:19 9
10 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult 10:30 11:15:59 0:45:59 3 0:41:46 10
11 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child 10:30 11:02:55 0:32:55 2 0:43:46 11
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult     DNC     29
12 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     DNC     29
12 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child     DNC     29
12 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult     DNC     29
12 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult     DNC     29
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
12 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
12 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 4 - 18/11/23 at 11:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: ∀, Wind dir: SW, Ave wind: F 4-5
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult 11:25 12:00:27 0:35:27 3 0:34:19 1
2 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 11:25 12:05:22 0:40:22 3 0:35:06 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 11:25 12:06:35 0:41:35 3 0:36:10 3
4 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 11:25 12:00:45 0:35:45 3 0:36:29 4
5 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 11:25 12:03:17 0:38:17 3 0:37:04 5
6 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 11:25 12:08:26 0:43:26 3 0:37:46 6
7 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 11:25 12:05:42 0:40:42 3 0:38:55 7
8 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult 11:25 12:07:13 0:42:13 3 0:40:22 8
9 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult 11:25 12:12:28 0:47:28 3 0:43:07 9
10 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child     RET     11
11 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child     DNC     29
11 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult     DNC     29
11 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
11 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
11 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 5 - 25/11/23 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: ∀, Wind dir: W, Ave wind: F 3
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 10:30 11:23:25 0:53:25 3 0:46:27 1
2 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 10:30 11:19:40 0:49:40 3 0:48:05 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 10:30 11:25:36 0:55:36 3 0:48:21 3
4 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child 10:30 11:28:57 0:58:57 3 0:48:43 4
5 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 10:30 11:17:52 0:47:52 3 0:48:51 5
6 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 10:30 11:26:33 0:56:33 3 0:49:10 6
7 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 10:30 11:26:59 0:56:59 3 0:49:33 7
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult 10:30 11:27:27 0:57:27 3 0:49:57 8
9 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult 10:30 11:22:57 0:52:57 3 0:51:16 9
10 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child 10:30 11:32:50 1:02:50 3 0:51:56 10
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child 10:30 11:29:48 0:59:48 3 0:52:00 11
12 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 10:30 11:23:59 0:53:59 3 0:52:16 12
13 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult 10:30 11:25:31 0:55:31 3 0:53:05 13
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child 10:30 11:13:46 0:43:46 2 0:57:05 14
15 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child 10:30 11:14:12 0:44:12 2 0:58:47 15
16 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult 10:30 11:34:59 1:04:59 3 0:59:01 16
17 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult     RET     19
17 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     RET     19
19 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult     DNC     29
19 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult     DNC     29
19 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult     DNC     29
19 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
19 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
19 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
19 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
19 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
19 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
19 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 6 - 25/11/23 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:45, Course: ∀, Wind dir: W, Ave wind: F 3
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 11:45 12:25:58 0:40:58 2 0:39:39 1
2 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult 11:45 12:24:23 0:39:23 2 0:40:11 2
3 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult 11:45 12:29:21 0:44:21 2 0:42:56 3
4 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 11:45 12:35:36 0:50:36 2 0:44:00 4
5 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 11:45 12:38:25 0:53:25 2 0:46:27 5
6 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 11:45 12:33:39 0:48:39 2 0:47:06 6
7 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child 11:45 12:42:09 0:57:09 2 0:47:14 7
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult 11:45 12:39:43 0:54:43 2 0:47:35 8
9 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult 11:45 12:34:57 0:49:57 2 0:47:45 9
10 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 11:45 12:40:15 0:55:15 2 0:48:03 10
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 11:45 12:40:46 0:55:46 2 0:48:30 11
12 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child 11:45 12:49:50 1:04:50 2 0:53:35 12
13 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     RET     14
14 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult     DNC     29
14 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult     DNC     29
14 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult     DNC     29
14 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child     DNC     29
14 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult     DNC     29
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     DNC     29
14 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
14 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
14 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
14 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
14 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
14 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 7 - 02/12/23 at 10:35

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35, Course: ∀, Wind dir: W, Ave wind: F 2-3
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 10:35 11:06:23 0:31:23 2 0:27:17 1
2 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 10:35 11:04:22 0:29:22 2 0:28:26 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 10:35 11:08:05 0:33:05 2 0:28:46 3
4 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 10:35 11:08:13 0:33:13 2 0:28:53 4
5 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 10:35 11:05:17 0:30:17 2 0:29:19 5
6 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult 10:35 11:05:25 0:30:25 2 0:29:27 6
7 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult 10:35 11:04:38 0:29:38 2 0:29:34 7
8 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 10:35 11:06:23 0:31:23 2 0:30:00 8
9 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult 10:35 11:08:24 0:33:24 2 0:30:20 9
10 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child 10:35 11:11:53 0:36:53 2 0:30:29 10
11 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child 10:35 11:12:42 0:37:42 2 0:31:09 11
12 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     RET     13
13 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult     OOD     14.9
14 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult     OOD     19.1
15 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     OOD     19.4
16 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult     DNC     29
16 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult     DNC     29
16 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child     DNC     29
16 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult     DNC     29
16 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult     DNC     29
16 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
16 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
16 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
16 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
16 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
16 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
16 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
16 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 8 - 02/12/23 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20, Course: ∀, Wind dir: W, Ave wind: F 2-3
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 11:20 12:10:49 0:50:49 3 0:44:11 1
2 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 11:20 12:11:47 0:51:47 3 0:45:02 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child 11:20 12:12:34 0:52:34 3 0:45:43 3
4 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult 11:20 12:07:52 0:47:52 3 0:46:20 4
5 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 11:20 12:08:19 0:48:19 3 0:46:46 5
6 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult 11:20 12:12:25 0:52:25 3 0:47:36 6
7 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult 11:20 12:08:12 0:48:12 3 0:48:06 7
8 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 11:20 12:09:56 0:49:56 3 0:48:20 8
9 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 11:20 12:10:41 0:50:41 3 0:48:27 9
10 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult     OOD     14.9
11 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult     OOD     19.1
12 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     OOD     19.4
13 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult     DNC     29
13 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult     DNC     29
13 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child     DNC     29
13 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child     DNC     29
13 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child     DNC     29
13 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult     DNC     29
13 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult     DNC     29
13 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     DNC     29
13 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
13 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
13 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
13 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
13 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
13 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
13 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
13 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 9 - 09/12/23 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:15, Course: ∀, Wind dir: SSW, Ave wind: F 5-6
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 11:15 11:38:44 0:23:44 3 0:22:59 1
2 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 11:15 11:42:38 0:27:38 3 0:24:02 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 11:15 11:44:22 0:29:22 3 0:25:32 3
4 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 11:15 11:42:00 0:27:00 3 0:25:49 4
5 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 11:15 11:45:36 0:30:36 3 0:26:37 5
6 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult 11:15 11:42:55 0:27:55 3 0:26:41 6
7 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child     RET     9
7 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult     RET     9
9 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child     DNC     29
9 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child     DNC     29
9 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult     DNC     29
9 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child     DNC     29
9 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult     DNC     29
9 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     DNC     29
9 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
9 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
9 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
9 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
9 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
9 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
9 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Race 10 - 09/12/23 at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:10, Course: ∀, Wind dir: SSW, Ave wind: F 4-5
Rank Fleet Class PY Boat No
Sail No
Helm Name
Crew Name
Club Adult/Child Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast BLAZE 1033 764
Charlie Matthews
RCYC Adult 12:10 12:41:23 0:31:23 3 0:30:23 1
2 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209087
James Hutton-Penman
RCYC Adult 12:10 12:46:00 0:36:00 3 0:31:18 2
3 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 213598
Keith Gilmore
RCYC Adult 12:10 12:46:57 0:36:57 3 0:32:08 3
4 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 161435
Nick Peel
RCYC Adult 12:10 12:49:19 0:39:19 3 0:34:11 4
5 Fast RS 200 1046 1152
Jo Tribe
Marcus Collingbourne
BSC Adult 12:10 12:47:27 0:37:27 3 0:35:48 5
6 Fast RS 200 1046 879
Scarlett Anderson
Carl Anderson
RCYC Adult 12:10 12:47:51 0:37:51 3 0:36:11 6
7 Fast BLAZE 1033 680
Jason Phelps
RCYC Adult 12:10 12:55:00 0:45:00 3 0:43:34 7
8 Fast MERLIN-ROCKET 980 3645
Steve Hall
Alison Hall
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 209957
Nathan Flynn
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast BLAZE 1033 836
854
Malcolm Hutchings
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 203945
Phil Aspinall
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast BLAZE 1033 830
Nick Milton
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 172147
0
Charlie Rawling
BSC Child     DNC     29
8 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 200520
Amelia Kilgour
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast LASER/ ILCA 7 1101 108378
James VanSchagen
BSC Adult     DNC     29
8 Fast STREAKER 1128 1687
Gregory Walker
URYC Child     DNC     29
8 Fast LASER/ ILCA 7 1101 49
Stephen Carty
BSC Adult     DNC     29
8 Fast RS 200 1046 1515
Kathryn Hutton-Penman
Matthew Pike
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 178228
Hayden Gilmore
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast PHANTOM 1002 1420
Bill Taylor
  Adult     DNC     29
8 Fast BLAZE 1033 854
Robert Coyle
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 189090
Florence Fisher
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 179051
Lucie Prior
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast 2000 1114 2882
Nic Barnes
Freddie Barnes
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 173352
Ethan Hague
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast SOLO 1142 4165
Ian Simons
RCYC Adult     DNC     29
8 Fast LASER RADIAL/ ILCA 6 1150 44
Luca Winfield
RC Otters Child     DNC     29
8 Fast LASER 4.7/ ILCS 4 1210 23
Meghann Haynes
RC Otters Child     DNC     29

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 29
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 25
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com