Otter Week 2021

The Royal Corinthian Yacht Club

Results are provisional as of 10:28 on July 29, 2021

Fast Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Long Distance Race 7 Race 8 Total Nett
1st Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNS) 1.0 18.0 6.0
2nd Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 2.0 (4.0) 2.0 (3.0) 3.0 5.0 1.0 2.0 22.0 15.0
3rd Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 3.0 3.0 (5.0) 2.0 4.0 2.0 2.0 (11.0 DNF) 32.0 16.0
4th Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 (5.0) 2.0 3.0 4.0 2.0 3.0 (5.0) 5.0 29.0 19.0
5th Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 (3.7 RDGa) 3.7 RDGa 3.7 RDGa 3.7 RDGa 3.7 RDGa 4.0 (4.0) 3.0 29.5 21.8
6th Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 4.0 6.0 6.0 6.0 (7.0) 7.0 6.0 (7.0) 49.0 35.0
7th Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 6.0 5.0 7.0 (8.0) 6.0 8.0 (8.0) 4.0 52.0 36.0
8th Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 (11.0 DSQ) 7.0 (8.0) 5.0 5.0 11.0 DNC 3.0 6.0 56.0 37.0
9th Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 7.0 8.0 4.0 7.0 (11.0 DNC) 9.0 7.0 (11.0 DNS) 64.0 42.0
10th Fast Handicap LASER RADIAL 179692 Martha   1147 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC 83.0 61.0

Feva Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Long Distance Race 7 Race 8 Total Nett
1st Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 10.0 6.0
2nd Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 1.0 15.0 11.0
3rd Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 3.8 RDGa 3.8 RDGa 3.8 RDGa 3.0 (4.0) 2.0 4.0 (6.0 DNF) 30.4 20.4
4th Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 3.0 3.0 3.0 4.0 3.0 5.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 33.0 21.0
5th Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 4.4 RDGa 4.4 RDGa 4.4 RDGa (6.0 DNC) (6.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 35.2 23.2

Oppie Race Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Long Distance Race 7 Race 8 Total Nett
1st Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 1.0 13.0 9.0
2nd Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     1.0 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 18.0 12.0
3rd Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     (4.0) 1.0 (4.0) 4.0 4.0 1.0 1.0 4.0 23.0 15.0
4th Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     3.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 4.0 (4.0) 3.0 26.0 18.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Long Distance Race 7 Race 8 Total Nett
1st Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 (3.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 6.0
2nd Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 1.0 1.0 (5.0 DNS) (2.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 18.0 11.0
3rd Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 2.0 (3.0) 2.0 (3.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 21.0 15.0
4th Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 4.7 RDGa 4.7 RDGa 4.7 RDGa 4.7 RDGa 4.7 RDGa 4.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 37.5 27.5

River 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Long Distance Total Nett
1st River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 9.0 6.0
2nd River 2 OPTIMIST 4571 Emily     1.0 5.0 2.0 3.0 (12.0 DNF) 1.0 24.0 12.0
3rd River 2 OPTIMIST 6378 George     (12.0 DNF) 3.0 5.0 2.0 2.0 4.0 28.0 16.0
4th River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     (12.0 DNF) 2.0 4.0 6.0 3.0 3.0 30.0 18.0
5th River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     6.0 (7.0) 3.0 4.0 5.0 5.0 30.0 23.0
6th River 2 OPTIMIST 6489 Archie     (12.0 DNF) 4.0 6.0 5.0 4.0 6.0 37.0 25.0
7th River 2 OPTIMIST 5609 Eva     2.0 6.0 (9.0) 8.0 6.0 9.0 40.0 31.0
8th River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     7.0 8.0 (12.0 DNS) 7.0 8.0 7.0 49.0 37.0
9th River 2 OPTIMIST 4082 Adam     4.0 (10.0) 8.0 9.0 9.0 11.0 51.0 41.0
10th River 2 OPTIMIST 6107 Rory     5.0 11.0 (12.0 DNF) 10.0 7.0 10.0 55.0 43.0
11th River 2 OPTIMIST 5015 Sebastian     (12.0 DNF) 9.0 7.0 12.0 DNC 12.0 DNC 8.0 60.0 48.0

Topper Sport Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 6 Long Distance Total Nett
1st Topper Sport Topper Sport 638 Milly L     1.0 1.0 1.0
2nd Topper Sport Topper Sport 14 Shared     2.0 2.0 2.0

Race 1 - Fast Handicap Fleet - 24.07.2021 at 12.20

Start: Lasers, Finishes: Finish time, Time: 12.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 0.28.39 0.23.43 1.0
2 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.28.48 0.23.50 2.0
3 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 0.30.50 0.25.31 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 RDGa   3.7
5 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.30.38 0.26.42 4.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.31.01 0.27.02 5.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.34.16 0.29.53 6.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 0.35.51 0.31.15 7.0
9 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 DSQ   11.0

Race 2 - Fast Handicap Fleet - 24.07.2021 at 13.50

Start: Lasers, Finishes: Finish time, Time: 14.05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 0.22.34 0.18.41 1.0
2 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.21.51 0.19.03 2.0
3 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 0.23.06 0.19.07 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 RDGa   3.7
5 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.23.54 0.19.47 4.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.23.28 0.20.28 5.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.23.51 0.20.48 6.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 0.24.16 0.21.09 7.0
9 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 0.27.30 0.23.59 8.0

Race 3 - Fast Handicap Fleet - 24.07.2021

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 15.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 0.23.39 0.19.35 1.0
2 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.24.36 0.20.22 2.0
3 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.23.29 0.20.28 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 RDGa   3.7
5 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 0.24.35 0.21.26 4.0
6 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 0.26.01 0.21.32 5.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.25.46 0.22.28 6.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.25.55 0.22.36 7.0
9 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 0.26.05 0.22.44 8.0

Race 4 - Fast Handicap Fleet - 25.07.2021

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 14.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 0.26.24 0.21.51 1.0
2 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 0.27.17 0.22.35 2.0
3 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.27.58 0.23.09 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 RDGa   3.7
5 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.27.21 0.23.51 4.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 0.28.01 0.24.26 5.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.28.18 0.24.40 6.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 0.28.20 0.24.42 7.0
9 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.28.47 0.25.06 8.0

Race 5 - Fast Handicap Fleet - 25.07.2021

Start: Lasers, Finishes: Finish time, Time: 15.40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 0.30.51 0.25.32 1.0
2 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.30.12 0.26.20 2.0
3 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.32.42 0.27.04 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 RDGa   3.7
5 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 0.33.17 0.27.33 4.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 0.32.22 0.28.13 5.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.33.25 0.29.08 6.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.33.35 0.29.17 7.0

Race 6 Long Distance - Fast Handicap Fleet - 27.07.2021

Start: Lasers, Finishes: Finish time, Time: 11.15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 1.41.04 1.23.40 1.0
2 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 1.42.06 1.24.31 2.0
3 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 1.38.51 1.26.11 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 1.40.51 1.27.56 4.0
5 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 1.46.32 1.28.11 5.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 179692 Martha   1147 1.44.56 1.31.29 6.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 1.45.58 1.32.23 7.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 1.46.54 1.33.12 8.0
9 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 1.47.23 1.33.37 9.0

Race 7 - Fast Handicap Fleet - 28.07.2021

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.17.43 0.14.40 1.0
2 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 0.18.07 0.15.00 2.0
3 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 0.18.05 0.15.46 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 0.18.08 0.15.49 4.0
5 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.18.21 0.16.00 5.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.18.23 0.16.02 6.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 0.19.11 0.16.43 7.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.20.55 0.18.14 8.0
9 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 DNS   11.0

Race 8 - Fast Handicap Fleet - 28.07.2021

Start: Lasers, Finishes: Finish time, Time: 11.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 4.7 195154 Angus   1208 0.08.32 0.07.04 1.0
2 Fast Handicap LASER 4.7 212224 Alex   1208 0.08.43 0.07.13 2.0
3 Fast Handicap LASER RADIAL 197757 James   1147 0.09.02 0.07.53 3.0
4 Fast Handicap LASER RADIAL 205169 Tommy   1147 0.09.30 0.08.17 4.0
5 Fast Handicap LASER RADIAL 173407 Milly   1147 0.09.37 0.08.23 5.0
6 Fast Handicap LASER RADIAL 192537 Nick   1147 0.10.35 0.09.14 6.0
7 Fast Handicap LASER RADIAL 183344 Callum   1147 0.11.58 0.10.26 7.0
8 Fast Handicap LASER 4.7 207649 Harriet   1208 DNF   11.0
8 Fast Handicap LASER RADIAL 162781 George   1147 DNS   11.0

Race 1 - Feva Fleet - 24.07.2021 at 12.20

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 12.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.26.55 0.21.38 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.27.10 0.21.50 2.0
3 Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 0.31.25 0.25.15 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 RDGa   3.8
5 Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 RDGa   4.4

Race 2 - Feva Fleet - 24.07.2021 at 13.50

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 14.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.22.43 0.18.16 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.25.00 0.20.06 2.0
3 Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 0.26.53 0.21.37 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 RDGa   3.8
5 Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 RDGa   4.4

Race 3 - Feva Fleet - 24.07.2021

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 15.25
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.24.58 0.20.04 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.26.37 0.21.24 2.0
3 Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 0.27.42 0.22.16 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 RDGa   3.8
5 Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 RDGa   4.4

Race 4 - Feva Fleet - 25.07.2021

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.28.00 0.22.30 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.29.03 0.23.21 2.0
3 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 0.32.13 0.25.54 3.0
4 Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 0.33.44 0.27.07 4.0

Race 5 - Feva Fleet - 25.07.2021

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 15.35
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.32.07 0.25.49 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.34.30 0.27.44 2.0
3 Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 0.35.43 0.28.43 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 0.38.40 0.31.05 4.0

Race 6 Long Distance - Feva Fleet - 27.07.2021

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 11.10
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 1.49.13 1.27.48 1.0
2 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 1.55.02 1.32.28 2.0
3 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 1.55.35 1.32.55 3.0
4 Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 1.55.40 1.32.59 4.0
5 Feva RS FEVA XL 2830 Brandon Thomas 1244 1.58.07 1.34.57 5.0

Race 7 - Feva Fleet - 28.07.2021

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.17.15 0.13.52 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.18.07 0.14.34 2.0
3 Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 0.18.50 0.15.08 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 0.18.51 0.15.09 4.0

Race 8 - Feva Fleet - 28.07.2021

Start: Feva, Finishes: Finish time, Time: 11.25
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 4998 Max Harry 1244 0.15.59 0.12.51 1.0
2 Feva RS FEVA XL 4056 Jemima Meghann 1244 0.16.24 0.13.11 2.0
3 Feva RS FEVA XL 4627 Ethan Callum 1244 0.17.43 0.14.15 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1453 Nathan Amelia 1244 DNF   6.0

Race 1 - Oppie Race Fleet - 24.07.2021 at 12.20

Start: Optimist, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     2 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     3 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     4 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     5 4.0

Race 2 - Oppie Race Fleet - 24.07.2021 at 13.50

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 13.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     1 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     2 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     3 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     4 4.0

Race 3 - Oppie Race Fleet - 24.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 15.15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     10 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     11 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     12 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     13 4.0

Race 4 - Oppie Race Fleet - 25.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 14.20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     1 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     2 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     3 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     4 4.0

Race 5 - Oppie Race Fleet - 25.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     1 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     2 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     3 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     4 4.0

Race 6 Long Distance - Oppie Race Fleet - 27.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 11.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     1 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     2 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     3 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     4 4.0

Race 7 - Oppie Race Fleet - 28.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 10.20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     1 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     2 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     3 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     4 4.0

Race 8 - Oppie Race Fleet - 28.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 11.15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Oppie Race OPTIMIST 6518 Will     1 1.0
2 Oppie Race OPTIMIST 6586 Johnny     2 2.0
3 Oppie Race OPTIMIST 6464 Ralph     3 3.0
4 Oppie Race OPTIMIST 6516 Hugh     4 4.0

Race 1 - Slow Handicap Fleet - 24.07.2021 at 12.20

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 12.25
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 0.45.01 0.33.07 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 0.45.31 0.33.30 2.0
3 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 1.01.00 0.42.39 3.0
4 Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 RDGa   4.7

Race 2 - Slow Handicap Fleet - 24.07.2021 at 13.50

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 0.28.41 0.21.06 1.0
2 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 0.30.32 0.21.21 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 0.30.29 0.22.26 3.0
4 Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 RDGa   4.7

Race 3 - Slow Handicap Fleet - 24.07.2021

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15.20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 0.24.00 0.16.47 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 0.23.00 0.16.55 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 RDGa   4.7
4 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 DNS   5.0

Race 4 - Slow Handicap Fleet - 25.07.2021

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14.25
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 1.34.10 1.05.51 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 1.34.13 1.09.20 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 1.34.16 1.09.22 3.0
4 Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 RDGa   4.7

Race 5 - Slow Handicap Fleet - 25.07.2021

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15.30
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 0.39.50 0.27.51 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 0.39.53 0.29.21 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 0.39.57 0.29.24 3.0
4 Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 RDGa   4.7

Race 6 Long Distance - Slow Handicap Fleet - 27.07.2021

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 2.08.48 1.30.04 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 2.02.51 1.30.24 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 2.03.46 1.31.04 3.0
4 Slow Handicap RS TERA PRO 891 Amy   1359 2.08.35 1.34.37 4.0

Race 7 - Slow Handicap Fleet - 28.07.2021

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 10.25
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 0.22.28 0.15.43 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 0.23.14 0.17.06 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 0.24.54 0.18.19 3.0

Race 8 - Slow Handicap Fleet - 28.07.2021

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 11.20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap CADET 9027 Phoebe Florence 1430 0.21.15 0.14.52 1.0
2 Slow Handicap RS TERA PRO 2702 Amelia   1359 0.20.51 0.15.21 2.0
3 Slow Handicap RS TERA PRO 2631 Charlie   1359 0.25.34 0.18.49 3.0

Race 1 - River 2 Fleet - 24.07.2021 at 12.20

Start: Optimist, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 River 2 OPTIMIST 4571 Emily     1 1.0
2 River 2 OPTIMIST 5609 Eva     6 2.0
3 River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     7 3.0
4 River 2 OPTIMIST 4082 Adam     8 4.0
5 River 2 OPTIMIST 6107 Rory     9 5.0
6 River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     11 6.0
7 River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     12 7.0
8 River 2 OPTIMIST 6378 George     DNF 12.0
8 River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     DNF 12.0
8 River 2 OPTIMIST 6489 Archie     DNF 12.0
8 River 2 OPTIMIST 5015 Sebastian     DNF 12.0

Race 2 - River 2 Fleet - 24.07.2021 at 13.50

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 13.50
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     5 1.0
2 River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     6 2.0
3 River 2 OPTIMIST 6378 George     7 3.0
4 River 2 OPTIMIST 6489 Archie     8 4.0
5 River 2 OPTIMIST 4571 Emily     9 5.0
6 River 2 OPTIMIST 5609 Eva     10 6.0
7 River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     11 7.0
8 River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     12 8.0
9 River 2 OPTIMIST 5015 Sebastian     13 9.0
10 River 2 OPTIMIST 4082 Adam     14 10.0
11 River 2 OPTIMIST 6107 Rory     15 11.0

Race 3 - River 2 Fleet - 24.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 15.15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     1 1.0
2 River 2 OPTIMIST 4571 Emily     2 2.0
3 River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     3 3.0
4 River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     4 4.0
5 River 2 OPTIMIST 6378 George     5 5.0
6 River 2 OPTIMIST 6489 Archie     6 6.0
7 River 2 OPTIMIST 5015 Sebastian     7 7.0
8 River 2 OPTIMIST 4082 Adam     8 8.0
9 River 2 OPTIMIST 5609 Eva     9 9.0
10 River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     DNS 12.0
10 River 2 OPTIMIST 6107 Rory     DNF 12.0

Race 4 - River 2 Fleet - 25.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place, Time: 14.20
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     1 1.0
2 River 2 OPTIMIST 6378 George     2 2.0
3 River 2 OPTIMIST 4571 Emily     3 3.0
4 River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     4 4.0
5 River 2 OPTIMIST 6489 Archie     5 5.0
6 River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     6 6.0
7 River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     7 7.0
8 River 2 OPTIMIST 5609 Eva     8 8.0
9 River 2 OPTIMIST 4082 Adam     9 9.0
10 River 2 OPTIMIST 6107 Rory     10 10.0

Race 5 - River 2 Fleet - 25.07.2021

Start: Optimist, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     1 1.0
2 River 2 OPTIMIST 6378 George     2 2.0
3 River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     3 3.0
4 River 2 OPTIMIST 6489 Archie     4 4.0
5 River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     5 5.0
6 River 2 OPTIMIST 5609 Eva     6 6.0
7 River 2 OPTIMIST 6107 Rory     7 7.0
8 River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     8 8.0
9 River 2 OPTIMIST 4082 Adam     9 9.0
10 River 2 OPTIMIST 4571 Emily     DNF 12.0

Race 6 Long Distance - River 2 Fleet - 27.07.2021

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.55
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 River 2 OPTIMIST 4571 Emily     1 1.0
2 River 2 OPTIMIST 6275 Ryan     2 2.0
3 River 2 OPTIMIST 5751 Betsy     3 3.0
4 River 2 OPTIMIST 6378 George     4 4.0
5 River 2 OPTIMIST 6097 Jamie     5 5.0
6 River 2 OPTIMIST 6489 Archie     6 6.0
7 River 2 OPTIMIST 5135 Sammy     7 7.0
8 River 2 OPTIMIST 5015 Sebastian     10 8.0
9 River 2 OPTIMIST 5609 Eva     11 9.0
10 River 2 OPTIMIST 6107 Rory     12 10.0
11 River 2 OPTIMIST 4082 Adam     13 11.0

Race 6 Long Distance - Topper Sport Fleet - 27.07.2021

Start: Topper Sport, Finishes: Place, Time: 11.05
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Sport Topper Sport 638 Milly L     1 1.0
2 Topper Sport Topper Sport 14 Shared     2 2.0


The Royal Corinthian Yacht Club

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com