venue burgee

RCYC Super Saturdays 2021

RCYC Burnham-on-Crouch

Results are provisional as of 17:18 on August 16, 2021

Fast Fleet

Races Sailed: 10, Discards: 2, To Count: 8, Rating System: PY, Entries: 49, Scoring System: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Race 1
17/04/21
Race 2
17/04/21
Race 3
15/05/21
Race 4
15/05/21
Race 5
19/06/21
Race 6
19/06/21
Race 7
17/07/2021
Race 8
17/07/21
Race 9
14/08/21
Race 10
14/08/21
Total Nett
1st Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   1 2 1 1 (DNC 50) (DNC 50) 2 1 1 1 110 10
2nd Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   8 3 2 2 9 3 6 3 (DNC 50) (DNC 50) 136 36
3rd Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   7 6 7 10 (20) (16) 11 7 3 3 90 54
4th Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   5 5 13 9 (DNC 50) (DNC 50) 10 5 4 4 155 55
5th Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   2 10 15 5 12 7 7 4 (DNC 50) (DNC 50) 162 62
6th Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   14 14 11 28 4 11 (DNC 50) (DNC 50) 8 9 199 99
7th Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   21 20 (26) 25 (28) 21 5 10.5 10 7 173.5 119.5
8th Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   4 4 (DNC 50) (DNC 50) 5 4 3 2 DNC 50 DNC 50 222 122
9th Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 6 7 6 7 1 1 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 228 128
10th Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   (DNC 50) (DNC 50) 4 4 3 14 DNC 50 DNC 50 2 2 229 129
11th Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   16 13 28 18 (DNC 50) (DNC 50) 14 14 14 12 229 129
12th Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 17 25 16 24 17 18 15 13 (DNC 50) (DNC 50) 245 145
13th Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   10 8 5 8 10 5 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 246 146
14th Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   11 11 18 11 (DNC 50) (DNC 50) 1 6 DNC 50 DNC 50 258 158
15th Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   (DNC 50) (DNC 50) 14 17 DNC 50 DNC 50 4 8 9 11 263 163
16th Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   (DNC 50) (DNC 50) 8 13 18 15 DNC 50 DNC 50 5 5 264 164
17th Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews   9 9 OCS 32 6 2 8 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 266 166
18th Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 12 16 (DNC 50) (DNC 50) 6 9 13 12 DNC 50 DNC 50 268 168
19th Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   19 23 24 27 21 24 16 15 (DNC 50) (DNC 50) 269 169
20th Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark   13 12 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 12 DNS 17 RET 17 14 285 185
21st Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   22 21 (DNC 50) (DNC 50) 19 20 DNC 50 DNC 50 11 10 303 203
22nd Fast 778 BLAZE 1033 Nick Bacon   3 1 3 3 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 310 210
23rd Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   15 17 RET 32 RET 30 7 10 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 311 211
24th Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   24 18 22 16 14 26 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 320 220
25th Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 26 28 17 21 13 19 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 324 224
26th Fast 1152 RS 200 1046 Jo Tribe Marcus Collingborne (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 8 12 8 9 DNC 50 DNC 50 337 237
27th Fast 676 BLAZE 1033 Alex Porteous   (DNC 50) (DNC 50) 9 14 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 7 8 338 238
28th Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   23 19 21 26 23 28 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 340 240
29th Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   20 24 23 22 29 23 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 341 241
30th Fast 1323 RS 200 1046 Ella Phelps / Ella Brown Niamh Davies / ??? (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 15 2 DNC 50 DNC 50 13 RET 17 347 247
31st Fast 666 BLAZE 1033 George Somers   25 15 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 9 10.5 DNC 50 DNC 50 359.5 259.5
32nd Fast # LASER RADIAL 1147 Marc Rawinsky   (DNC 50) (DNC 50) 20 23 22 17 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 382 282
33rd Fast 404 RS 200 1046 Milly Drew Meghann Haynes / Ethan Hague 18 29 (DNC 50) (DNC 50) 24 25 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 396 296
34th Fast 625 BLAZE 1033 Ian Knights   27 22 (DNC 50) (DNC 50) 25 27 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 401 301
35th Fast 189382 LASER 4.7 1208 Phoebe Barr   (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 6 6 412 312
36th Fast 778 BLAZE 1033 Tye Wichard   (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 16 6 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 422 322
37th Fast 209453 LASER RADIAL 1147 Lizzie Brown   (DNC 50) (DNC 50) 10 12 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 422 322
38th Fast 879 RS 200 1046 Scarlett Anderson Carl Anderson (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 11 13 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 424 324
39th Fast 1040 RS 200 1046 Alex Joesbury Christie Peel (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 12 13 425 325
40th Fast 547 BLAZE 1033 Carl Anderson   (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 15 DNS 17 432 332
41st Fast 2242 29ER 903 Caitlin Morley Ellie Shelter (DNC 50) (DNC 50) 19 20 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 439 339
42nd Fast 902 49ER 697 Ollie Mears Jamie Mears (DNC 50) (DNC 50) 25 19 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 444 344
43rd Fast 818 BLAZE 1033 Ian Brand   (DNC 50) (DNC 50) OCS 32 15 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 447 347
44th Fast 535 BLAZE 1033 Adam Knights   (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 27 22 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 449 349
45th Fast 2262 WAPZP 620 Ben Hutton-Penman   28 26 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 454 354
46th Fast 2937 29ER 903 Adam Prior Bryce Surguy (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 26 29 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 455 355
47th Fast 665 BLAZE 1033 Petru Balau   RET 31 (DNC 50) 27 (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 458 358
48th Fast 162781 LASER RADIAL 1147 George Rashbrook   DNF 31 27 (DNC 50) (DNC 50) DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 458 358
49th Fast 3645 MERLIN-ROCKET 980 Steve Hall Ally Hall (DNC 50) (DNC 50) 12 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 DNC 50 462 362

Slow Fleet

Races Sailed: 8, Discards: 1, To Count: 7, Rating System: PY, Entries: 7, Scoring System: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Race 1
17/04/21
Race 2
17/04/21
Race 3
15/05/21
Race 4
15/05/21
Race 5
19/06/21
Race 6
19/06/21
Race 7
17/07/2021
Race 8
17/07/21
Total Nett
1st Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 1 1 3 3 2 3 (DNC 8) DNC 8 29 21
2nd Slow 4056 RS FEVA XL 1244 Amelia Hague Nathan Flynn (DNC 8) DNC 8 1 1 DNC 8 DNC 8 1.5 1 36.5 28.5
3rd Slow 14 TOPPER SPORT 1155 Sammy Buckley Paul & Emily Buckley (DNC 8) DNC 8 DNC 8 DNC 8 1 1 1.5 2 37.5 29.5
4th Slow 3137 RS TERA PRO 1359 Nathan Flynn   (DNC 8) DNC 8 2 2 3 2 DNC 8 DNC 8 41 33
5th Slow 4162 RS TERA SPORT 1445 George Cooke   (DNC 8) DNC 8 4 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 60 52
6th Slow 891 RS TERA PRO 1359 Amy Sheppard   (DNC 8) DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 64 56
6th Slow 2703 RS TERA PRO 1359 Daniel Monk   (DNC 8) DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 64 56

Optimist Fleet

Races Sailed: 6, Discards: 1, To Count: 5, Rating System: PY, Entries: 9, Scoring System: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Race 1
17/04/21
Race 2
17/04/21
Race 3
15/05/21
Race 4
15/05/21
Race 9
14/08/21
Race 10
14/08/21
Total Nett
1st Optimist 6347 OPTIMIST 1642 Amelia Kilgour   1 1 3 2 (DNC 10) DNC 10 27 17
2nd Optimist 6278 OPTIMIST 1642 Lucie Prior   (DNC 10) DNC 10 2 5 1 1 29 19
3rd Optimist 4914 OPTIMIST 1642 Charlie Rawling   2 2 4 3 (DNC 10) DNC 10 31 21
4th Optimist 6307 OPTIMIST 1642 Rupert Purnell   4 4 6 6 (DNC 10) DNC 10 40 30
5th Optimist 6194 OPTIMIST 1642 Will Mears   (DNC 10) DNC 10 1 1 DNC 10 DNC 10 42 32
6th Optimist 6378 OPTIMIST 1642 George Hutcheon   3 3 (DNC 10) DNC 10 DNC 10 DNC 10 46 36
7th Optimist 4571 OPTIMIST 1642 Emily Buckley   (DNC 10) DNC 10 5 4 DNC 10 DNC 10 49 39
8th Optimist 6348 OPTIMIST 1642 Joseph Bowd   (DNC 10) DNC 10 7 7 DNC 10 DNC 10 54 44
9th Optimist 5236 OPTIMIST 1642 Amelia Bowd   (DNC 10) DNC 10 8 DNC 10 DNC 10 DNC 10 58 48

Race 1 - Fast Fleet - 17/04/21 at 10:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 10:45, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   10:45 11:24:16 0:39:16 4 0:38:01 1
2 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   10:45 11:25:23 0:40:23 4 0:39:06 2
3 Fast 778 BLAZE 1033 Nick Bacon   10:45 11:25:33 0:40:33 4 0:39:15 3
4 Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   10:45 11:25:55 0:40:55 4 0:39:37 4
5 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   10:45 11:26:12 0:41:12 4 0:39:53 5
6 Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 10:45 11:26:47 0:41:47 4 0:39:57 6
7 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   10:45 11:26:20 0:41:20 4 0:40:01 7
8 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   10:45 11:26:27 0:41:27 4 0:40:08 8
9 Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews   10:45 11:26:28 0:41:28 4 0:40:09 9
10 Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   10:45 11:27:24 0:42:24 4 0:41:03 10
11 Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   10:45 11:19:26 0:34:26 3 0:41:44 11
12 Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 10:45 11:29:17 0:44:17 4 0:42:20 12
13 Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark   10:45 11:29:11 0:44:11 4 0:42:46 13
14 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   10:45 11:23:10 0:38:10 3 0:44:22 14
15 Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   10:45 11:24:00 0:39:00 3 0:45:20 15
16 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   10:45 11:20:10 0:35:10 3 0:45:23 16
17 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 10:45 11:21:05 0:36:05 3 0:46:00 17
18 Fast 404 RS 200 1046 Milly Drew Meghann Haynes / Ethan Hague 10:45 11:21:28 0:36:28 3 0:46:29 18
19 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   10:45 11:25:22 0:40:22 3 0:46:55 19
20 Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   10:45 11:25:29 0:40:29 3 0:47:04 20
21 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   10:45 11:25:50 0:40:50 3 0:47:28 21
22 Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   10:45 11:21:49 0:36:49 3 0:47:31 22
23 Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   10:45 11:23:39 0:38:39 3 0:48:23 23
24 Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   10:45 11:27:10 0:42:10 3 0:49:01 24
25 Fast 666 BLAZE 1033 George Somers   10:45 11:24:14 0:39:14 3 0:50:38 25
26 Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 10:45 11:26:04 0:41:04 3 0:52:21 26
27 Fast 625 BLAZE 1033 Ian Knights   10:45 11:29:09 0:44:09 3 0:56:59 27
28 Fast 2262 WAPZP 620 Ben Hutton-Penman   10:45 11:21:35 0:36:35 3 1:18:40 28
29 Fast 665 BLAZE 1033 Petru Balau       RET     31
29 Fast 162781 LASER RADIAL 1147 George Rashbrook       DNF     31

Race 2 - Fast Fleet - 17/04/21 at 11:54

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:54, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 778 BLAZE 1033 Nick Bacon   11:54 12:33:51 0:39:51 4 0:48:13 1
2 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   11:54 12:34:31 0:40:31 4 0:49:02 2
3 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   11:54 12:34:43 0:40:43 4 0:49:16 3
4 Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   11:54 12:34:45 0:40:45 4 0:49:19 4
5 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   11:54 12:35:09 0:41:09 4 0:49:48 5
6 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   11:54 12:35:45 0:41:45 4 0:50:31 6
7 Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 11:54 12:36:47 0:42:47 4 0:51:08 7
8 Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   11:54 12:36:21 0:42:21 4 0:51:15 8
9 Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews   11:54 12:36:26 0:42:26 4 0:51:21 9
10 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   11:54 12:36:34 0:42:34 4 0:51:31 10
11 Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   11:54 12:39:21 0:45:21 4 0:51:32 11
12 Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark   11:54 12:36:40 0:42:40 4 0:51:38 12
13 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   11:54 12:37:36 0:43:36 4 0:52:46 13
14 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   11:54 12:43:19 0:49:19 4 0:53:45 14
15 Fast 666 BLAZE 1033 George Somers   11:54 12:39:19 0:45:19 4 0:54:50 15
16 Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 11:54 12:39:59 0:45:59 4 0:54:57 16
17 Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   11:54 12:44:48 0:50:48 4 0:55:22 17
18 Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   11:54 12:45:13 0:51:13 4 0:55:49 18
19 Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   11:54 12:42:24 0:48:24 4 0:56:48 19
20 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   11:54 12:34:03 0:40:03 3 0:58:12 20
21 Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   11:54 12:42:07 0:48:07 4 0:58:13 21
22 Fast 625 BLAZE 1033 Ian Knights   11:54 12:42:22 0:48:22 4 0:58:32 22
23 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   11:54 12:35:01 0:41:01 3 0:59:36 23
24 Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   11:54 12:35:50 0:41:50 3 1:00:47 24
25 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 11:54 12:33:13 0:39:13 3 1:02:29 25
26 Fast 2262 WAPZP 620 Ben Hutton-Penman   11:54 12:34:40 0:40:40 5 1:05:35 26
27 Fast 162781 LASER RADIAL 1147 George Rashbrook   11:54 12:39:31 0:45:31 3 1:06:08 27
28 Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 11:54 12:35:31 0:41:31 3 1:06:09 28
29 Fast 404 RS 200 1046 Milly Drew Meghann Haynes / Ethan Hague 11:54 12:37:32 0:43:32 3 1:09:22 29

Race 3 - Fast Fleet - 15/05/21 at 11:01

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:01, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   11:01 11:37:47 0:36:47 3 0:47:29 1
2 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   11:01 11:37:58 0:36:58 3 0:47:43 2
3 Fast 778 BLAZE 1033 Nick Bacon   11:01 11:40:29 0:39:29 3 0:50:58 3
4 Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   11:01 11:40:49 0:39:49 3 0:51:24 4
5 Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   11:01 11:41:21 0:40:21 3 0:52:05 5
6 Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 11:01 11:41:53 0:40:53 3 0:52:07 6
7 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   11:01 11:42:26 0:41:26 3 0:53:29 7
8 Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   11:01 11:42:30 0:41:30 3 0:53:34 8
9 Fast 676 BLAZE 1033 Alex Porteous   11:01 11:42:42 0:41:42 3 0:53:49 9
10 Fast 209453 LASER RADIAL 1147 Lizzie Brown   11:01 11:47:35 0:46:35 3 0:54:09 10
11 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   11:01 11:48:11 0:47:11 3 0:54:51 11
12 Fast 3645 MERLIN-ROCKET 980 Steve Hall Ally Hall 11:01 11:41:30 0:40:30 3 0:55:06 12
13 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   11:01 11:43:46 0:42:46 3 0:55:12 13
14 Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   11:01 11:48:51 0:47:51 3 0:55:37 14
15 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   11:01 11:44:35 0:43:35 3 0:56:15 15
16 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 11:01 11:46:43 0:45:43 3 0:58:16 16
17 Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 11:01 11:46:52 0:45:52 3 0:58:28 17
18 Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   11:01 11:35:25 0:34:25 2 1:02:35 18
19 Fast 2242 29ER 903 Caitlin Morley Ellie Shelter 11:01 11:44:02 0:43:02 3 1:03:32 19
20 Fast # LASER RADIAL 1147 Marc Rawinsky   11:01 11:37:49 0:36:49 2 1:04:12 20
21 Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   11:01 11:35:40 0:34:40 2 1:05:06 21
22 Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   11:01 11:38:42 0:37:42 2 1:05:44 22
23 Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   11:01 11:39:11 0:38:11 2 1:06:35 23
24 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   11:01 11:41:31 0:40:31 2 1:10:39 24
25 Fast 902 49ER 697 Ollie Mears Jamie Mears 11:01 11:50:38 0:49:38 4 1:11:13 25
26 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   11:01 11:42:05 0:41:05 2 1:11:38 26
27 Fast 665 BLAZE 1033 Petru Balau   11:01 11:41:33 0:40:33 2 1:18:31 27
28 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   11:01 11:45:40 0:44:40 2 1:26:29 28
29 Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews       OCS     32
29 Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   11:01 11:47:34 RET 3   32
29 Fast 818 BLAZE 1033 Ian Brand       OCS     32

Race 4 - Fast Fleet - 15/05/21 at 12:03

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 12:03, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   12:03 12:36:41 0:33:41 3 0:43:29 1
2 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   12:03 12:36:58 0:33:58 3 0:43:51 2
3 Fast 778 BLAZE 1033 Nick Bacon   12:03 12:37:22 0:34:22 3 0:44:22 3
4 Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   12:03 12:37:23 0:34:23 3 0:44:23 4
5 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   12:03 12:37:44 0:34:44 3 0:44:50 5
6 Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews   12:03 12:38:08 0:35:08 3 0:45:21 6
7 Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 12:03 12:38:37 0:35:37 3 0:45:24 7
8 Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   12:03 12:38:55 0:35:55 3 0:46:22 8
9 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   12:03 12:39:34 0:36:34 3 0:47:12 9
10 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   12:03 12:39:46 0:36:46 3 0:47:27 10
11 Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   12:03 12:42:16 0:39:16 3 0:47:36 11
12 Fast 209453 LASER RADIAL 1147 Lizzie Brown   12:03 12:44:27 0:41:27 3 0:48:11 12
13 Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   12:03 12:40:21 0:37:21 3 0:48:13 13
14 Fast 676 BLAZE 1033 Alex Porteous   12:03 12:40:29 0:37:29 3 0:48:23 14
15 Fast 818 BLAZE 1033 Ian Brand   12:03 12:43:12 0:40:12 3 0:51:53 15
16 Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   12:03 12:48:30 0:45:30 3 0:52:53 16
17 Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   12:03 12:48:50 0:45:50 3 0:53:17 17
18 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   12:03 12:44:20 0:41:20 3 0:53:21 18
19 Fast 902 49ER 697 Ollie Mears Jamie Mears 12:03 12:40:20 0:37:20 4 0:53:34 19
20 Fast 2242 29ER 903 Caitlin Morley Ellie Shelter 12:03 12:39:31 0:36:31 3 0:53:55 20
21 Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 12:03 12:45:25 0:42:25 3 0:54:04 21
22 Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   12:03 12:49:39 0:46:39 3 0:54:14 22
23 Fast # LASER RADIAL 1147 Marc Rawinsky   12:03 12:49:58 0:46:58 3 0:54:36 23
24 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 12:03 12:46:16 0:43:16 3 0:55:09 24
25 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   12:03 12:52:11 0:49:11 3 0:57:10 25
26 Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   12:03 12:49:18 0:46:18 3 0:57:58 26
27 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   12:03 12:37:22 0:34:22 2 0:59:55 27
28 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   12:03 12:45:16 0:42:16 2 1:13:42 28
29 Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   12:03 12:48:14 RET 3   30

Race 5 - Fast Fleet - 19/06/21 at 10:47

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight1, Finishes: Finish time, Time: 10:47:06, Course: ∀
Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 10:50:06, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 10:47:06 11:28:56 0:41:50 4 0:40:00 1
2 Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews   10:47:06 11:29:33 0:42:27 4 0:41:06 2
3 Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   10:47:06 11:30:03 0:42:57 4 0:41:35 3
4 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   10:50:06 11:28:24 0:38:18 3 0:44:31 4
5 Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   10:47:06 11:22:00 0:34:54 3 0:45:03 5
6 Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 10:47:06 11:23:12 0:36:06 3 0:46:01 6
7 Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   10:50:06 11:30:15 0:40:09 3 0:46:40 7
8 Fast 1152 RS 200 1046 Jo Tribe Marcus Collingborne 10:47:06 11:23:46 0:36:40 3 0:46:44 8
9 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   10:47:06 11:23:20 0:36:14 3 0:46:46 9
10 Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   10:47:06 11:23:34 0:36:28 3 0:47:04 10
11 Fast 879 RS 200 1046 Scarlett Anderson Carl Anderson 10:47:06 11:24:09 0:37:03 3 0:47:14 11
12 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   10:47:06 11:23:58 0:36:52 3 0:47:35 12
13 Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 10:47:06 11:24:46 0:37:40 3 0:48:01 13
14 Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   10:50:06 11:31:26 0:41:20 3 0:48:03 14
15 Fast 1323 RS 200 1046 Ella Phelps / Ella Brown Niamh Davies / ??? 10:47:06 11:25:13 0:38:07 3 0:48:35 15
16 Fast 778 BLAZE 1033 Tye Wichard   10:47:06 11:24:54 0:37:48 3 0:48:47 16
17 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 10:47:06 11:25:27 0:38:21 3 0:48:53 17
18 Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   10:47:06 11:25:19 0:38:13 3 0:49:20 18
19 Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   10:47:06 11:25:27 0:38:21 3 0:49:30 19
20 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   10:47:06 11:25:34 0:38:28 3 0:49:39 20
21 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   10:50:06 11:32:50 0:42:44 3 0:49:41 21
22 Fast # LASER RADIAL 1147 Marc Rawinsky   10:50:06 11:34:11 0:44:05 3 0:51:15 22
23 Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   10:47:06 11:29:01 0:41:55 3 0:52:29 23
24 Fast 404 RS 200 1046 Milly Drew Meghann Haynes / Ethan Hague 10:47:06 11:28:32 0:41:26 3 0:52:49 24
25 Fast 625 BLAZE 1033 Ian Knights   10:47:06 11:28:53 0:41:47 3 0:53:56 25
26 Fast 2937 29ER 903 Adam Prior Bryce Surguy 10:47:06 11:23:54 0:36:48 3 0:54:20 26
27 Fast 535 BLAZE 1033 Adam Knights   10:47:06 11:29:24 0:42:18 3 0:54:36 27
28 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   10:50:06 11:23:24 0:33:18 2 0:58:04 28
29 Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   10:50:06 11:23:46 0:33:40 2 0:58:42 29

Race 6 - Fast Fleet - 19/06/21 at 11:42:08

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight1, Finishes: Finish time, Time: 11:42:08, Course: ∀
Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 11:45:08, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 985 RS 200 1046 Flynn Davies Holly Dabson 11:42:08 12:22:11 0:40:03 4 0:38:17 1
2 Fast 1323 RS 200 1046 Ella Phelps / Ella Brown Niamh Davies / ??? 11:42:08 12:23:48 0:41:40 4 0:39:50 2
3 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   11:42:08 12:23:32 0:41:24 4 0:40:05 3
4 Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   11:42:08 12:24:18 0:42:10 4 0:40:49 4
5 Fast 854 BLAZE 1033 Robert Coyle   11:42:08 12:24:20 0:42:12 4 0:40:51 5
6 Fast 778 BLAZE 1033 Tye Wichard   11:42:08 12:24:33 0:42:25 4 0:41:04 6
7 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   11:42:08 12:25:15 0:43:07 4 0:41:44 7
8 Fast 834 BLAZE 1033 Charlie Matthews   11:42:08 12:25:26 0:43:18 4 0:41:55 8
9 Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 11:42:08 12:26:02 0:43:54 4 0:41:58 9
10 Fast 185068 LASER RADIAL 1147 Jon Sturmer   11:45:08 12:21:44 0:36:36 3 0:42:33 10
11 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   11:45:08 12:22:04 0:36:56 3 0:42:56 11
12 Fast 1152 RS 200 1046 Jo Tribe Marcus Collingborne 11:42:08 12:27:40 0:45:32 4 0:43:32 12
13 Fast 879 RS 200 1046 Scarlett Anderson Carl Anderson 11:42:08 12:28:00 0:45:52 4 0:43:51 13
14 Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   11:42:08 12:27:47 0:45:39 4 0:44:12 14
15 Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   11:42:08 12:28:09 0:46:01 4 0:44:33 15
16 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   11:42:08 12:28:18 0:46:10 4 0:44:42 16
17 Fast # LASER RADIAL 1147 Marc Rawinsky   11:45:08 12:24:36 0:39:28 3 0:45:53 17
18 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 11:42:08 12:18:26 0:36:18 3 0:46:16 18
19 Fast 1268 RS 200 1046 Bryan Haynes Max Haynes / Amelia Hague 11:42:08 12:18:47 0:36:39 3 0:46:43 19
20 Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   11:42:08 12:18:25 0:36:17 3 0:46:50 20
21 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   11:45:08 12:25:37 0:40:29 3 0:47:04 21
22 Fast 535 BLAZE 1033 Adam Knights   11:42:08 12:18:45 0:36:37 3 0:47:16 22
23 Fast 197757 LASER RADIAL 1147 James Ball   11:45:08 12:26:02 0:40:54 3 0:47:33 23
24 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   11:45:08 12:26:03 0:40:55 3 0:47:34 24
25 Fast 404 RS 200 1046 Milly Drew Meghann Haynes / Ethan Hague 11:42:08 12:19:45 0:37:37 3 0:47:57 25
26 Fast 179741 LASER RADIAL 1147 Charlie Tucker   11:45:08 12:26:50 0:41:42 3 0:48:28 26
27 Fast 625 BLAZE 1033 Ian Knights   11:42:08 12:21:16 0:39:08 3 0:50:31 27
28 Fast 1310 RS AERO 7 1065 James VanSchagen   11:42:08 12:22:38 0:40:30 3 0:50:42 28
29 Fast 2937 29ER 903 Adam Prior Bryce Surguy 11:42:08 12:28:20 0:46:12 4 0:51:10 29

Race 7 - Fast Fleet - 17/07/2021 at 10:35

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight1, Finishes: Finish time, Time: 10:35, Course: ∀
Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 10:38, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   10:38 11:14:10 0:36:10 4 0:32:53 1
2 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   10:35 11:11:16 0:36:16 4 0:35:06 2
3 Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   10:35 11:11:24 0:36:24 4 0:35:14 3
4 Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   10:38 11:08:20 0:30:20 3 0:35:16 4
5 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   10:38 11:08:50 0:30:50 3 0:35:51 5
6 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   10:35 11:12:20 0:37:20 4 0:36:08 6
7 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   10:35 11:12:46 0:37:46 4 0:36:34 7
8 Fast 1152 RS 200 1046 Jo Tribe Marcus Collingborne 10:35 11:13:23 0:38:23 4 0:36:42 8
9 Fast 666 BLAZE 1033 George Somers   10:35 11:13:24 0:38:24 4 0:37:10 9
10 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   10:35 11:13:25 0:38:25 4 0:37:11 10
11 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   10:35 11:13:34 0:38:34 4 0:37:20 11
12 Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark   10:35 11:13:45 0:38:45 4 0:37:31 12
13 Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 10:35 11:14:39 0:39:39 4 0:37:54 13
14 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   10:35 11:14:16 0:39:16 4 0:38:01 14
15 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 10:35 11:15:00 0:40:00 4 0:38:14 15
16 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   10:38 11:12:16 0:34:16 3 0:39:50 16

Race 8 - Fast Fleet - 17/07/21 at 11:46

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight1, Finishes: Finish time, Time: 11:46, Course: ∀
Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 11:49, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   11:46 12:17:40 0:31:40 5 0:30:39 1
2 Fast 849 BLAZE 1033 Nic Tolhurst   11:46 12:18:00 0:32:00 5 0:30:59 2
3 Fast 825 BLAZE 1033 James Hutton-Penman   11:46 12:18:46 0:32:46 5 0:31:43 3
4 Fast 852 BLAZE 1033 Nick Hutton-Penman   11:46 12:19:09 0:33:09 5 0:32:05 4
5 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   11:46 12:19:52 0:33:52 5 0:32:47 5
6 Fast 143095 LASER 1100 Adam Prior   11:49 12:18:20 0:29:20 4 0:33:20 6
7 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   11:46 12:20:30 0:34:30 5 0:33:24 7
8 Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   11:49 12:20:22 0:31:22 4 0:34:11 8
9 Fast 1152 RS 200 1046 Jo Tribe Marcus Collingborne 11:46 12:22:13 0:36:13 5 0:34:37 9
10 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   11:49 12:20:59 0:31:59 4 0:34:51 10.5
10 Fast 666 BLAZE 1033 George Somers   11:46 12:22:00 0:36:00 5 0:34:51 10.5
12 Fast 1515 RS 200 1046 Kathryn Hutton-Penman Matthew Pike 11:46 12:15:35 0:29:35 4 0:35:21 12
13 Fast 740 RS 200 1046 Francesca Smith Lucy Ellery 11:46 12:16:11 0:30:11 4 0:36:04 13
14 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   11:46 12:15:55 0:29:55 4 0:36:12 14
15 Fast 183344 LASER RADIAL 1147 Callum Fraser   11:49 12:22:37 0:33:37 4 0:36:38 15
16 Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark       DNS     17

Race 9 - Fast Fleet - 14/08/21 at 10:30

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = LAZER RADIAL & 4.7
Flight3 = Optimist
...

Start: Flight1, Finishes: Finish time, Time: 10:53, Course: ∀
Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 10:56, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   10:53 11:31:12 0:38:12 6 0:36:59 1
2 Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   10:53 11:32:32 0:39:32 6 0:38:16 2
3 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   10:53 11:33:54 0:40:54 6 0:39:36 3
4 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   10:53 11:34:41 0:41:41 6 0:40:21 4
5 Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   10:53 11:35:07 0:42:07 6 0:40:46 5
6 Fast 189382 LASER 4.7 1208 Phoebe Barr   10:56 11:37:46 0:41:46 5 0:41:29 6
7 Fast 676 BLAZE 1033 Alex Porteous   10:53 11:35:57 0:42:57 6 0:41:35 7
8 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   10:56 11:35:47 0:39:47 5 0:41:37 8
9 Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   10:56 11:37:14 0:41:14 5 0:43:08 9
10 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   10:56 11:37:39 0:41:39 5 0:43:34 10
11 Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   10:53 11:30:39 0:37:39 5 0:43:44 11
12 Fast 1040 RS 200 1046 Alex Joesbury Christie Peel 10:53 11:31:27 0:38:27 5 0:44:07 12
13 Fast 1323 RS 200 1046 Ella Phelps / Ella Brown Niamh Davies / ??? 10:53 11:31:33 0:38:33 5 0:44:14 13
14 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   10:53 11:40:21 0:47:21 6 0:45:50 14
15 Fast 547 BLAZE 1033 Carl Anderson   10:53 11:34:54 0:41:54 5 0:48:40 15
16 Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark       RET     17

Race 10 - Fast Fleet - 14/08/21 at 11:45

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = LAZER RADIAL & 4.7
Flight3 = Optimist
...

Start: Flight1, Finishes: Finish time, Time: 11:46, Course: ∀
Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 11:49, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 860 BLAZE 1033 Ben Harden   11:46 12:24:18 0:38:18 7 0:37:05 1
2 Fast 836 BLAZE 1033 Malcolm Hutchings   11:46 12:20:36 0:34:36 6 0:39:05 2
3 Fast 804 BLAZE 1033 Trevor Bawden   11:46 12:21:19 0:35:19 6 0:39:53 3
4 Fast 844 BLAZE 1033 Keith Gilmour   11:46 12:22:34 0:36:34 6 0:41:18 4
5 Fast 777 BLAZE 1033 Ray Apthorp   11:46 12:23:26 0:37:26 6 0:42:17 5
6 Fast 189382 LASER 4.7 1208 Phoebe Barr   11:49 12:25:57 0:36:57 5 0:42:49 6
7 Fast 161435 LASER RADIAL 1147 Nick Peel   11:49 12:24:08 0:35:08 5 0:42:53 7
8 Fast 676 BLAZE 1033 Alex Porteous   11:46 12:24:06 0:38:06 6 0:43:02 8
9 Fast 209958 LASER RADIAL 1147 Ant Law   11:49 12:24:28 0:35:28 5 0:43:17 9
10 Fast 680 BLAZE 1033 Jason Phelps   11:46 12:24:40 0:38:40 6 0:43:40 10
11 Fast 173407 LASER RADIAL 1147 Milly Drew   11:49 12:25:11 0:36:11 5 0:44:10 11
12 Fast 719 BLAZE 1033 Nick Milton   11:46 12:25:59 0:39:59 6 0:45:09 12
13 Fast 1040 RS 200 1046 Alex Joesbury Christie Peel 11:46 12:21:18 0:35:18 5 0:47:15 13
14 Fast 509 BLAZE 1033 Nathan Clark   11:46 12:25:36 0:39:36 5 0:53:40 14
15 Fast 1323 RS 200 1046 Ella Phelps / Ella Brown Niamh Davies / ???     RET     17
15 Fast 547 BLAZE 1033 Carl Anderson       DNS     17

Race 1 - Slow Fleet - 17/04/21 at 10:45

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 10:48, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 10:48 11:26:09 0:38:09 2 0:26:41 1

Race 2 - Slow Fleet - 17/04/21 at 11:54

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 11:57, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 11:57 12:35:18 0:38:18 2 0:26:47 1

Race 3 - Slow Fleet - 15/05/21 at 11:01

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 11:04, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 4056 RS FEVA XL 1244 Amelia Hague Nathan Flynn 11:04 11:38:57 0:34:57 2 0:28:06 1
2 Slow 3137 RS TERA PRO 1359 Nathan Flynn   11:04 11:48:45 0:44:45 2 0:32:56 2
3 Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 11:04 11:52:11 0:48:11 2 0:33:42 3
4 Slow 4162 RS TERA SPORT 1445 George Cooke   11:04 11:47:49 0:43:49 1 1:00:39 4

Race 4 - Slow Fleet - 15/05/21 at 12:03

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 12:06, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 4056 RS FEVA XL 1244 Amelia Hague Nathan Flynn 12:06 12:38:41 0:32:41 2 0:26:16 1
2 Slow 3137 RS TERA PRO 1359 Nathan Flynn   12:06 12:48:27 0:42:27 2 0:31:14 2
3 Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 12:06 12:37:43 0:31:43 1 0:44:22 3

Race 5 - Slow Fleet - 19/06/21 at 10:47

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 10:50:06, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 14 TOPPER SPORT 1155 Sammy Buckley Paul & Emily Buckley 10:50:06 11:30:10 0:40:04 3 0:34:41 1
2 Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 10:50:06 11:28:59 0:38:53 2 0:40:47 2
3 Slow 3137 RS TERA PRO 1359 Nathan Flynn   10:50:06 11:27:25 0:37:19 2 0:41:11 3

Race 6 - Slow Fleet - 19/06/21 at 11:42:08

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 11:45:08, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 14 TOPPER SPORT 1155 Sammy Buckley Paul & Emily Buckley 11:45:08 12:22:27 0:37:19 3 0:32:19 1
2 Slow 3137 RS TERA PRO 1359 Nathan Flynn   11:45:08 12:30:51 0:45:43 3 0:33:38 2
3 Slow 9027 CADET 1430 Phoebe Barr Florence Fisher 11:45:08 12:38:57 0:53:49 3 0:37:38 3

Race 7 - Slow Fleet - 17/07/2021 at 10:35

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 10:38, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 4056 RS FEVA XL 1244 Amelia Hague Nathan Flynn 10:38 11:14:15 0:36:15 3 0:29:08 1.5
1 Slow 14 TOPPER SPORT 1155 Sammy Buckley Paul & Emily Buckley 10:38 11:11:39 0:33:39 3 0:29:08 1.5

Race 8 - Slow Fleet - 17/07/21 at 11:46

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = All other classes
...

Start: Flight2, Finishes: Finish time, Time: 11:49, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 4056 RS FEVA XL 1244 Amelia Hague Nathan Flynn 11:49 12:15:28 0:26:28 3 0:28:22 1
2 Slow 14 TOPPER SPORT 1155 Sammy Buckley Paul & Emily Buckley 11:49 12:22:53 0:33:53 4 0:29:20 2

Race 1 - Optimist Fleet - 17/04/21 at 10:45

Start: Oppi, Finishes: Finish time, Time: 10:51, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Optimist 6347 OPTIMIST 1642 Amelia Kilgour   10:51 11:37:54 0:46:54 2 0:28:34 1
2 Optimist 4914 OPTIMIST 1642 Charlie Rawling   10:51 11:38:05 0:47:05 2 0:28:40 2
3 Optimist 6378 OPTIMIST 1642 George Hutcheon   10:51 11:38:15 0:47:15 2 0:28:47 3
4 Optimist 6307 OPTIMIST 1642 Rupert Purnell   10:51 11:38:25 0:47:25 2 0:28:53 4

Race 2 - Optimist Fleet - 17/04/21 at 11:54

Start: Oppi, Finishes: Finish time, Time: 12:00, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Optimist 6347 OPTIMIST 1642 Amelia Kilgour   12:00 12:45:30 0:45:30 2 0:27:43 1
2 Optimist 4914 OPTIMIST 1642 Charlie Rawling   12:00 12:46:19 0:46:19 2 0:28:12 2
3 Optimist 6378 OPTIMIST 1642 George Hutcheon   12:00 12:47:03 0:47:03 2 0:28:39 3
4 Optimist 6307 OPTIMIST 1642 Rupert Purnell   12:00 12:52:46 0:52:46 2 0:32:08 4

Race 3 - Optimist Fleet - 15/05/21 at 11:01

Start: Oppi, Finishes: Finish time, Time: 11:07, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Optimist 6194 OPTIMIST 1642 Will Mears   11:07 11:37:06 0:30:06 1 0:18:20 1
2 Optimist 6278 OPTIMIST 1642 Lucie Prior   11:07 11:40:22 0:33:22 1 0:20:19 2
3 Optimist 6347 OPTIMIST 1642 Amelia Kilgour   11:07 11:44:52 0:37:52 1 0:23:04 3
4 Optimist 4914 OPTIMIST 1642 Charlie Rawling   11:07 11:47:00 0:40:00 1 0:24:22 4
5 Optimist 4571 OPTIMIST 1642 Emily Buckley   11:07 11:49:11 0:42:11 1 0:25:41 5
6 Optimist 6307 OPTIMIST 1642 Rupert Purnell   11:07 11:49:18 0:42:18 1 0:25:46 6
7 Optimist 6348 OPTIMIST 1642 Joseph Bowd   11:07 11:55:57 0:48:57 1 0:29:49 7
8 Optimist 5236 OPTIMIST 1642 Amelia Bowd   11:07 11:56:00 0:49:00 1 0:29:50 8

Race 4 - Optimist Fleet - 15/05/21 at 12:03

Start: Oppi, Finishes: Finish time, Time: 12:09, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Optimist 6194 OPTIMIST 1642 Will Mears   12:09 12:36:30 0:27:30 1 0:16:45 1
2 Optimist 6347 OPTIMIST 1642 Amelia Kilgour   12:09 12:36:35 0:27:35 1 0:16:48 2
3 Optimist 4914 OPTIMIST 1642 Charlie Rawling   12:09 12:36:40 0:27:40 1 0:16:51 3
4 Optimist 4571 OPTIMIST 1642 Emily Buckley   12:09 12:36:45 0:27:45 1 0:16:54 4
5 Optimist 6278 OPTIMIST 1642 Lucie Prior   12:09 12:36:50 0:27:50 1 0:16:57 5
6 Optimist 6307 OPTIMIST 1642 Rupert Purnell   12:09 12:36:55 0:27:55 1 0:17:00 6
7 Optimist 6348 OPTIMIST 1642 Joseph Bowd   12:09 12:37:00 0:28:00 1 0:17:03 7

Race 9 - Optimist Fleet - 14/08/21 at 10:30

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = LAZER RADIAL & 4.7
Flight3 = Optimist
...

Start: Flight3, Finishes: Finish time, Time: 10:59, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Optimist 6278 OPTIMIST 1642 Lucie Prior   10:59 11:34:50 0:35:50   0:21:49 1

Race 10 - Optimist Fleet - 14/08/21 at 11:45

Flight1 = BLAZE & RS 200
Flight2 = LAZER RADIAL & 4.7
Flight3 = Optimist
...

Start: Flight3, Finishes: Finish time, Time: 11:52, Course: ∀
Rank Fleet Sail No Class PY Helm Crew Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Optimist 6278 OPTIMIST 1642 Lucie Prior   11:52 12:23:00 0:31:00   0:18:53 1

Scoring Codes Used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 31
DNSCame to the start area but did not start 17
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 32
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.3
www.sailwave.com